24 Април 2024сряда00:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Отстранени системи" в Националните есенни изложби

Осем художници излагат до края на септември в Пловдив

/ брой: 203

автор:Пенка Калинкова

visibility 179

Националните есенни изложби в Пловдив под мотото "Отстранени системи" ще бъдат отворени за посетители до края на септември, както е обичайно. Тази година концепцията на доц. Галина Лардева включва работите на осем художници, двама от които (Елена Яневска и Константин Костов) са завършили Националната художествена гимназия "Цанко Лавренов" в Пловдив, Емил Бачийски (обработка на метала) е от училището в Смолян, живописците Десислава Унгер, Десислава Костадинова и Константин Костов са възпитаници в Художествената академия на проф. Андрей Даниел, двама от осемте живеят и работят в чужбина (Австрия и САЩ), по-голямата част са родени през 80-те години, трима - през 60-те. Повечето не са излагали в Пловдив, но имат редица самостоятелни изложби и участия в колективни експозиции. Някои, въпреки младостта си, са успели да се окичат с множество награди. Десислава Унгер, която живее и работи в Австрия, се представя в Сводестата зала на Балабановата къща в Стария град с рисунки и гравюри на дърво - това са пейзажи и интериорни пространства, много прецизно изработени и въздействащи с естетиката си. Елена Яневска, която живее и работи в Пловдив и София, създава интересна амплитуда с представянето си и едновременно с това ни насочва към търсене на връзка между фотографията и скулптурата. В двора на къщата, известна с колекцията "Мексиканска графика", са разположени нейните поетични фотографии и изработените от чугун и гранит "бодливи" скулптури.
Десислава Костадинова се представя с живописни платна, изградени със специфична техника. Ярка, сочна живопис на характерни градски места, но почти без присъствието на човешки фигури, само в една-две от картините се мерват силуети на хора, показва в една от залите на Балабановата къща художникът Константин Костов - той е носител на няколко престижни награди. Петър Минчев, който живее и работи в Остин, Тексас, е завладян от виталността и от яркия колорит на природата. Тя е превзела неговите картини и е оставила малко място за реалиите на урбанистиката. "Озеленяване"-то (така се нарича и една от картините му) буди определена симпатия у публиката. Доцентът в катедра "метал" на Националната академия Емил Бачийски показва, че няма особена разлика между миналото и бъдещето. Сходни тела от разпукана керамика, в които се вижда ясно металната арматура, скъсяват времевите разстояния. Скулпторът Симеон Симеонов използва силикона като материал, свързан с унификацията и пластичността в съвременния ни свят. В чистата и аскетична форма на неговите обекти различни неща могат да се провидят. А графиките на Филип Попов - дигитален печат в лимитиран тираж от 10, подреждат редици от свързани помежду си елементи. Приличат на операционни схеми с графичен интерфейс, на електрически крушки, на аноди и катоди. Всъщност това е цикъл "totenkopf", което означава глава на мъртвец, символ е за смърт, за опасност. Вещае някакво бъдеще, което изглежда заплашително и нехуманно.
Вероятно това са "отстранените системи", под чийто наслов е обединила експозициите на осемте автори Галина Лардева. Проектът "Отстранени системи", казва тя, избира да мисли произведението като комуникационна структура. Тези системи не се разглеждат като отворени, получаващи непрекъснато импулси "отвън" и реагиращи на тях, а като "оперативно затворени", изграждащи външните продукти на околната среда чрез собствени операции. Кураторката е концептуалистка и нейният текст може да се прочете в книжката за изложбите. Моят приятелски съвет е да се оставите все пак и на собствения си опит и интуиция и нека творбите на изредените по-горе автори ви говорят.

Творба на Емил Бачийски
 

 Творба на Десислава Унгер
 

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 408

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 447

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 441

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 411

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 398

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 428

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ