19 Април 2024петък07:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Времето на цар Самуил в "живи" кадри и триизмерна анимация

Мащабна експозиция с ценни находки, свързани с живота на великия български владетел, показва Археологическият музей

/ брой: 253

автор:Надежда Ушева

visibility 1144

Интерактивен видеоразказ и мултимедия съпътстват експозицията "Цар Самуил (Ж 1014) в битка за България", която е подредена до 11 януари 2015 г. в залата за временни изложби на Националния археологически институт с музей при БАН. Неговото работно време през зимния период започва от 10 до 17 ч., понеделник е почивен ден, научи ДУМА от НАИМ при БАН.
Проявата е част от Националната програма за отбелязване на 1000-годишнината от смъртта на  цар Самуил (997-1014) и е финансирана със средства от целевата държавна субсидия за отбелязване кончината на великия български владетел.
Столичани и гости на София имат възможност да видят основни моменти от епохата на цар Самуил, личността и семейството му, както и любопитни артефакти от войните му с Византия. Зрителите ще си припомнят славната история от управлението на българския цар с помощта на "живи" кадри, дву- и триизмерна анимация и звукови картини.
- Направили сме буквално драматургия, историческа пиеса с художествено студио "New age". Посетителите ще имат възможност да проследят и филм с много интересни находки, а залата е така оцветена, че внушава епохата... -  коментира доц. д-р Людмил Вагалински, директор на НАИМ при БАН и зам.-председател на Организационния комитет за отбелязването на 1000-годишнината от смъртта на цар Самуил. 
Част от експонатите се представят за първи път пред широката аудитория като някои интересни и особено важни паметници, свързани с живота на цар Самуил. Надпис от с. Герман, изработен по поръчка на царя в памет на родителите и брат му, копие на Битолския надпис, средновековно въоръжение от епохата, са сред любопитните и ценни предмети в изложбата. Приковават окото и гробни находки от патриаршеската базилика в Дръстър от края на Х и началото на XI век. Основен акцент е нагръдният кръст от планински кристал, от гроб 98, разкрит пред олтара на черквата, принадлежал на духовник от най-висш ранг. Възможно е това да е гробът на самия патриарх Дамян. Зрителите ще видят и златни монети на императорите Йоан Цимисхий и Василий II и печати на представители на византийската гражданска, военна и църковна администрация.
В залите на музея е разположена и голяма сбирка от въоръжение и снаряжение, характерно за X-XI век.
Освен оригиналните предмети от времето, публиката ще може да оцени и специално направен за изложбата филм, който я превръща в мултимедийна експозиция. В него се разказва историята за царуването на Самуил и битките, които е водил за България. Киноисторията продължава 25 минути и започва на всеки кръгъл час. Благодарение на автоматизирана система, в хода на разказа прожекцията сама управлява осветяването на витрините с артефакти. Филмът има и английски субтитри.
Изложбата включва експонати от фондовете на 14 български музея. Тя се осъществява от НАИМ при БАН в сътрудничество с Националния исторически музей и археологическите и историческите музеи във Велики Преслав, Шумен, Варна, Добрич, Разград, Перник, Враца, Монтана, Панагюрище, Сливен, Бургас и Силистра. 

 

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 337

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 409

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 335

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ