21 Май 2024вторник09:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Експерти:

Мораториумът върху проекта "Белене" трябва да бъде преодолян

Седми блок на "Козлодуй" ще струва с 20% повече от аналогична мощност в "Белене", заяви британецът Кристофър Гренвил

/ брой: 276

автор:Дума

visibility 28

Мораториумът върху АЕЦ "Белене" трябва след известно време да бъде преодолян. Независимо какво решение трябва да се вземе, то не може да бъде отлагано до безкрай. Това заяви Славчо Нейков, експерт по енергийна политика, при представянето на доклад на тема "Европейската енергийна сигурност", предаде БТА.
Докладът, изготвен от британската компания Trusted Sources, бе представен от нейния  управляващ директор и съосновател Кристофър Гренвил. В него се казва, че Европа се опитва да балансира сигурността на енергийните доставки с две други ключови теми - разходи и екология.     Петролът има глобален пазар, висока, но спадаща цена, но и неблагоприятно екологично влияние. Въглищата са местен и евтин ресурс за Европа, но пък имат високо ниво на въглеродни емисии, което поражда необходимост от изграждане на скъпи пречистващи инсталации, отчита докладът.
Природният газ има ниско ниво на въглеродни емисии, но съществува риск в сигурността на доставките и цените са неконкурентни. Възобновяемите източници са чудесни за околната среда, но пък са много скъпи, отбеляза Грендолф. Ядрената енергия има нулеви емисии, глобален пазар на уран, но е скъпо самото изграждане на централите, обобщи той.
Според анализа на компанията за разлика от газовите доставки, доставките на уран не биха представлявали риск, въпреки че Европа внася 95 процента от нужния за ядрените си реактори уран, тъй като пазарът на ураново гориво е силно конкурентен, както и този на петрола.
Снабдяването с горивни пръти също е конкурентно, се посочва в анализа. Всяка зависимост, произхождаща от уникалните характеристики на отделните технологии реактори, може да бъде смекчена чрез повишено съхранение на горивото или чрез насърчаване на алтернативни доставчици на същия горивен дизайн да инвестират в производствени капацитети, смятат експертите.
Според Гренвил най-голямото предизвикателство пред ядрената индустрия е конкурентността на цената. Именно затова трябва да има прозрачни процедури за избор на технологии и изпълнител в областта на ядрената енергетика, допълни Славчо Нейков.
Гренвил посочи, че от голямо значение е и стойността на строителството и експлоатацията на бъдещи ядрени реактори. Той посочи, цитиран от Money.bg, че от данните, с които разполага, може да се направи оценка, че изграждането на 7-ми блок в АЕЦ "Козлодуй" ще струва с 20% повече от изграждането на аналогична мощност на площадката на АЕЦ "Белене". Това е нещо, върху което хората, които взимат решения, трябва да се замислят. Прозрачността също е важен аспект при изграждането на нови мощности, особено в областта на ядрената енергетика, категорични бяха експертите. Кристофър Гренвил коментира, че не е правилно обществото да не знае какво се случва с проекти, визирайки коментар, че технико-икономическият анализ за 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" е засекретен с обяснението, че е търговска собственост на американската "Уестингхаус". На обяснението за търговска тайна трябва да се гледа скептично, каза Гренвил.
 

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 885

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 944

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 851

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 986

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 911

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 764

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 894

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 942

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 933

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 877

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 935

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ