14 Май 2024вторник11:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Имат ли перспектива комунистите?

/ брой: 287

visibility 2430

Анастасия Малцева
журналист

"Създаването на независима лява организация продължава да е на дневен ред"

На последното партийно мероприятие Председателят на ЦК на КПРФ Генадий Зюганов определи целите пред партията. Той заяви, че „възникналия в постсъветското пространство капитализъм е едно регресивно и реакционно общество “: „Руската икономика се върна 50 години назад. За нея днес са характерни слабата промишленост и селско стопанство, зависимостта от вноса, прекъснатите стопански връзки със страните от ОНД, разрушената инфраструктура“.
В КПРФ са убедени, че сега пред партията се откриват нови възможности за борба за социализъм в страната.
Политическият историк Иля Будрайтскис отбелязва, че в средата на 90-те години Генадий Зюганов е бил подкрепян от милиони избиратели, той е можел на президентските избори реално да се конкурира за политическата власт с тогавашния ръководител на страната Борис Елцин. Оттогава КПРФ силно отслабна. „В рамките на руските избори КПРФ запазва определено ниво на подкрепа от населението. За нея гласуват не толкова пенсионерите, колкото представители на различни поколения, които са се сблъскали със социалната несправедливост в руското общество“.
Вицепрезидентът на Центъра за политически технологии Алексей Макаркин отбелязва, че повечето руснаци са запазили добри спомени за СССР, хората помнят стабилността, социалната справедливост, авторитета на страната на международната арена – всичко това поддържа комунистическите идеи в руското общество и отчасти дава гласове за КПРФ на изборите. Но Макаркин е на мнение, че КПРФ не може да бъде наричана лява комунистическа партия в строгия смисъл на думата, защото тя се изказва в защита на традиционните морални норми, което я прави в същото време и консервативна партия.
Най-много гласове КПРФ печели в регионите, където стандарта на живот е по-нисък. Тя е втората най-голяма политическа сила в страната и в момента тя фактически няма конкуренти. Както няма и реална политическа тежест и възможност да оказва влияние при вземането на възлови за страната решения, тъй като с болшинство е партията на властта „Единна Русия““, - казва политологът.
Политологът Иля Матвеев, член на Руското социалистическо движение казва, че избирателите на КПРФ търсят социална справедливост. Той е на мнение, че електоралните резултати на партията са скромни, макар че тя в повечето от случаите заема второ място след „Единна Русия“ на всякакъв вид избори.
Лявото движение, както и останалите опозиционни политически сили, се намира в дълбока криза заради „консервативния завой“ в официалната политика на страната. Въпреки това, именно левите са онази „трета сила“, която може да защити интересите на мнозинството. В организационно отношение несистемните леви са достатъчно слаби и създаването на широка, независима лява организация продължава да е на дневен ред.


Авторът е кореспондент на „Руски дневник“

Пак скандал с РС Македония

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 88

Железничарите искат оставка на ръководството на НКЖИ

автор:Дума

visibility 71

/ брой: 88

БДЖ пак се разделя с хартиеното билетче срещу 16 млн. лв.

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 88

Денят на данъчната свобода настъпи

автор:Дума

visibility 67

/ брой: 88

Работници от Бангладеш ще берат череши у нас

автор:Дума

visibility 67

/ брой: 88

България отхвърля проявата на Силяновска

автор:Дума

visibility 66

/ брой: 88

Шойгу на нов пост, сменя го икономист

автор:Дума

visibility 67

/ брой: 88

Каталунските сепаратисти губят мнозинството си

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 88

Накратко

автор:Дума

visibility 54

/ брой: 88

Дано не е късно

автор:Мая Йовановска

visibility 66

/ брой: 88

Комуникационна грешка

автор:Деси Велева

visibility 57

/ брой: 88

Пак Путин е виновен!

автор:Таня Глухчева

visibility 69

/ брой: 88

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 64

/ брой: 88

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ