20 Април 2024събота11:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Чувство на дълбоко неудовлетворение

/ брой: 287

visibility 2418

Фьодор Лукянов
политолог

"Предишният модел на отношения в Европа се изчерпа"


Преди година правителството на Украйна излезе с решение да отложи подписването на споразумението за асоцииране с Европейския съюз. Това трябваше да се състои седмица по-късно на срещата на върха на „Източното партньорство“ във Вилнюс. Тези, на пръв поглед скромни бюрократични действия, имаха съкрушителни последствия.
Сега, година по-късно, сърце не ми дава да кажа, че някой е имал полза от това. Честно казано дори не искам да обобщавам и пресмятам кой колко точки е спечелил или изгубил. От една страна социалнополитическата тъкан на голямата европейска държава се разкъсва болезнено с непредсказуеми последствия. А от друга страна - рухват всички стратегии и сметки на външните сили, които кроиха някакви планове за Украйна. Правилно би било всички спешно да се заемат с ликвидация на щетите, преди да са станали фатални, но и това не се прави.
Неволно Украйна се превърна в катализатор на процесите, започнали много преди лупингите на бившия злощастен президент по съвсем друг повод. Ако не бяха майданът в Киев и последвалите го драматични събития, щеше да е нещо друго. Къде са корените на проблема?
В продължение на близо четвърт век никой от главните участници в промените в Европа не постигна това, което търсеше. Красноречив пример за това е самата Украйна. Тази голяма, потенциално просперираща европейска страна така и не намери успешен модел за собственото си развитие, защото винаги разчиташе някой друг да реши собствените й проблеми.
Русия също не може да се похвали със сбъднати мечти, на което горещо се надяваха привържениците на промените в края на 80-те и началото на 90-те години. Обективните и безпристрастни анализи на изминалите повече от две десетилетия тепърва ще се правят. Но така или иначе не беше намерен цялостен модел с идея за бъдещето. Движейки се по една сложна и хаотична траектория, Русия не стана равноправен участник в световната икономика, който да получава всички дивиденти от глобализацията. Но до определена степен успя да се интегрира в нея, колкото да понася всички трусове на международните пазари. В определен момент това средно положение се превърна в тежест за всички - както за привържениците на по-нататъшната интеграция, така и за поддръжниците на по-изолираното развитие.
Конфликтът в Украйна прекъсна традицията, като породи съвсем друга ситуация, която може да продължи да се развива в различни посоки. Сега, повече от всякога, всичко зависи от самите нас – външните източници на растеж секнаха, или бяха прекъснати от създалата се политическа обстановка.
Колективният Запад подходи към украинската криза объркан. Успешното за Европа и САЩ приключване на студената война произведе импулс, който се запази. Но рязко намаля способността за ефикасното прилагане на експанзионистичната програма. А заради вътрешните проблеми, и по-специално икономическите трудности, нарастващата съпротива от страна на Русия и неуспешните резултати в Близки Изток, по-нататъшното идейно и военнополитическо лидерство на Запада се оказа под въпрос.
Острата политическа криза, възникнала в Украйна по нейни си причини, бързо прерасна в противопоставяне на Русия и Запада в духа на „кой командва тук“. А събитията в Крим изместиха въпроса в плоскостта на съмненията за дееспособността на Запада, след като беше решил да не отстъпва повече. На фона на всичко това упоменатият по-горе характер на политическата реалност в Украйна остана неизменен. И Западът се сблъска с необходимостта на подкрепи страната и силите, без да е сигурен в тяхната перспективност.
Предишният модел на отношения в Европа, създаден след студената война, се изчерпа. Друг модел засега няма. Това със сигурност ще доведе до задънена улица, тъй като светът се е променил до неузнаваемост. Обаче е неизбежно да се направи опит за това, и да се надяваме, че ще е последен от този род.


Авторът е един от водещите руски политолози

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ