29 Март 2024петък13:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Позиция

Толерантността не може да е еднопосочна

Право на уважение имат и другите култури, другите начини на мислене, различната чувствителност, особено религиозната

/ брой: 17

автор:Константин Иванов

visibility 801

"Уважението и толерантността към различните убеждения предполага и въздържане от действия, които водят до обида и накърняване на религиозните чувства на вярващите", заяви във вторник българският патриарх Неофит. Мъдри слова, които несъмнено са провокирани от развоя на събитията във Франция през миналата седмица. И изразяват по-различно отношение към проблема за ненакърнимостта и абсолютизирания характер на свободата на словото, с който се защитава правото на "Шарли ебдо" да окарикатурява всичко, включително пророка Мохамед.
Свидетели сме тези дни на многохилядни, бурни, понякога окървавени демонстрации в мюсюлманския свят, на много места горят френското знаме, портрети на президента Оланд. Едва ли в Париж са очаквали такава реакция, със сигурност жертвите на разстрела в редакцията на "Шарли ебдо" доста лекомислено не са си давали сметка, че не навсякъде по света свобода на словото е тъждествено на всепозволеност. Още повече, че през годините е светвала червената предупредителна лампичка: аналогични, макар и не с такива крайни реакции в друга западноевропейска държава, процеси срещу списанието в самата Франция. Неубедително звучи твърдението, доста тиражирано напоследък, че мюсюлманите не били длъжни да купуват и четат "Шарли ебдо". Но достъпът до списанието е свободен, ясно е, че неговите послания може да достигнат до четирите краища на света, по никакъв начин не може да се ограничи изкуствено разпространението му до някакъв кръг от избрани читатели, на които допада такъв хумор. 
Освен това свободата на словото също е понятие твърде относително. Един блогър съвсем справедливо отбеляза тези дни, че в САЩ гражданите се ползват от свободи, на които французите не се радват. Така или иначе светът все още не е едно голямо село и всяка култура определя границите на свободата. Даването на уроци по свобода на словото на други, които са третирани едва ли не като невежи, защото не мислят като вас, издава най-малкото прекалена самонадеяност и липса на уважение към различния. И че право на уважение имат и другите култури, другите начини на мислене, другите възприятия на фактите, различната чувствителност, особено религиозната. Нещо, което е в подтекста на думите на българския патриарх.
Последни изследвания на общественото мнение показват, че много ниският допреди събитията от 7 януари рейтинг на Франсоа Оланд е скочил с цели 20 процента. Без съмнение за този резултат са изиграли роля и милионното шествие в Париж, в което в знак на солидарност участваха държавни и правителствени ръководители от чужбина, и ликвидирането на непосредствените извършители на разстрелите. Не по-малко многолюдни обаче се оказаха митингите и демонстрациите в Чечения, Пакистан, Алжир, Мали, Сенегал, Мавритания. Което е едно напомняне, че Париж не е пъпът на света и че провъзгласените от САЩ и Европа за изконни ценности на демокрацията, в това число и свободата на словото, далече не се приемат като универсални и задължителни.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 191

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 168

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 173

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 196

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 188

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 182

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 196

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 157

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ