18 Май 2024събота08:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Иде ли краят на зимната депресия?

/ брой: 70

автор:Дума

visibility 54

Известно е, че смяната на сезоните пряко влияе както на тонуса, така и на емоциите и мислите ни. Лекарите диагностицират тези промени в настроението с термина сезонно афективно разстройство (САР). САР е рядко срещано (ако изобщо съществува) в тропиците, но често срещано в ширини след 30 градус на север и на юг. Състоянието се влияе от нивото на серотонин, от който зависи настроението, а синтезът му е свързан със светлината. Също така и от мелатонина – хормон, който играе важна роля за съня, но пак е във връзка с настроението.
Задълбочаването на САР може да прерасне в истинска клинична депресия. Пролетната умора не е САР - тя се дължи на нарушения баланс на организма, отслабването на имунитета, на лошата диета, липсата на витамини през зимата.
С настъпването на пролетта може вече да се сбогуваме със САР. Особено с промяната на часовото време, когато възможността ни да се наслаждаваме повече на светлата част на денонощието се увеличава.
За мнозина седмицата след влизането в лятното часово време е проблем - хората чувстват по-голяма сънливост, оплакват се от недостатъчна продуктивност при работата си и пр. Нещата са преодолими, категоричен е кардиологът д-р Кевин Кампбел, чиито интереси са свързани с проблемите на сърдечния ритъм. Ако сте свикнали на 7 или 8 часа сън, в петък, събота и неделя вечер преди смяната на часа си легнете 1 час по-рано от обичайното и така смяната на часа няма да ви се отрази, съветва д-р Кампбел. За добра хигиена на съня кардиологът препоръчва да се избягва максимално изкуствената светлина.
Специалистката по проблемите на съня доц. д-р Ширин Шафазанд от университета в Маями прогнозира, че няколко дни след смяната на часа е възможно да преяждаме. Това се дължи на  недостатъчния сън, смед което настъпва хормонален дисбаланс и се увеличава производството на грелин (хормон на глада). Тайната на диетите не е гладуването, а похапването на полезни храни, казва доц. Шафазанд. Тя препоръчва в дните около смяната на часовото време да наблягаме на храни с нисък гликемичен индекс - бобови растения (леща, грах, зрял боб, зелен фасул), ядки, кисели плодове като ябълки, зеленчуци и др. Яжте често и по малко, препоръчва доц. Шафазанд. По думите й, възможно е в първите една-две сутрини след смяната на часа по-трудно да фокусираме предметите и да се почувстваме по-уморени от обичайното.
Не се тревожете за страничните ефекти от смяната на часа - те ще отминат до няколко дни, уверява д-р Апараджита Верма, невролог и специалист по проблемите на съня в Методисткия неврологичен институт в Хюстън. За да бъдат предотвратени неприятните за здравето последици от смяната на часа, в събота не яжте тежки храни, не прекалявайте с алкохола, опитайте се вечерта да си легнете поне с час по-рано от обичайното и да пропуснете следобедната дрямка, съветва д-р Верма. По думите й, възможно е да се почувстваме по-щастливи няколко дни след превъртането на часовниковите стрелки заради увеличаването на светлата част на деня.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 659

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ