29 Април 2024понеделник22:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

БАН не била привлекателна за младите учени заради ниските заплати

/ брой: 70

автор:Дума

visibility 531

БАН не е привлекателна за младите учени, защото заплатите им са малко над 340 лева. Това заяви вчера в НС  председателят на академията акад. Стефан Воденичаров по време на дебатите по годишния й доклад. Те обаче бяха прекъснати заради напредване на времето и бяха отложени за  следващата седмица.
Нараснал е броят на хората, които следят трудовете на учените на БАН, като цитираните разработки на учените са се увеличили значително, отчете Воденичаров. По думите му над 36% са разработките по поръчка на търговските дружества. Достигаме 34% успеваемост по проектите на ЕС, похвали се  академикът. Той очаква по-сериозен ангажимент от страна на законодателя към работата на академията.
Разходите на БАН са в размер на 113 млн. лева, обясни Воденичаров. "Основната част от тях са за работни заплати. Високото качество на изследванията без средства е трудно. През 2013 г. академията е получила допълнително финансиране за научни проекти и научни разработки в размер на над 13 млн. лева. Най-много пари са дали министерствата и държавните ведомства - 51% от цялата сума, следвани от търговските дружества, които са в размер на 44%. Допълнително пари БАН е получила и от университетите и от фонд „Научни изследвания". 12 млн. лева ни даде ЕС за разработване на научни проекти, а над 2 млн. лева получихме от НАТО, ЮНЕСКО и други асоциации и академии", отчете Воденичаров.
Към края на 2013 година в БАН е най-голям броят на доцентите - 1054, следвани от главните асистенти - 1033. Професорите са 409, асистентите - 385, а академиците са само шест.
 

БСП успя да запази работните места в мините

автор:Дума

visibility 404

/ брой: 81

"Боташ" не иска прекратяване на споразумението с "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 81

Новите двуетажни влакове пристигат през 2026 г.

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 81

Fitch очаква политическата криза пак да отложи еврото

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 81

Хиляди испанци подкрепиха Санчес

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 81

Нелегални мигранти с менте лични карти

автор:Дума

visibility 407

/ брой: 81

САЩ и Китай трябва да са партньори

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 81

Накратко

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 81

Загинал на работа

автор:Аида Паникян

visibility 395

/ брой: 81

Маските паднаха

visibility 414

/ брой: 81

Украйна – камикадзе на САЩ

автор:Юри Михалков

visibility 426

/ брой: 81

БСП е алтернатива за развитието на България

автор:Дума

visibility 377

/ брой: 81

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ