29 Март 2024петък17:12 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Булевард/Срещи

Николай Милчев:

Моделът #Кой се превърна в модел #Свой

Необходими са нови лица и смяна на системата, ако това не стане, нищо няма да се промени, смята етрополецът

/ брой: 97

автор:Павлета Давидова

visibility 935

Николай Милчев е на 29 години и е от Етрополе. Отговаря за техническата поддръжка във фирма за текстил. Завършил е ТМЕСС "Никола Вапцаров" в град Бяла Слатина, а в момента е на път на стане висшист от МВБУ Ботевград, специалност икономика в туризма


"Двеста години бяхме "поли кала", петстотин бяхме "аш колсун", пет бяхме "зер гут", четиридесет и пет бяхме "очень харашо", а кога ще сме добре си зависи само от нас!"



- Г-н Милчев, отговаряте за техническата поддръжка във фирма за текстил. Разкажете малко повече, трудно ли е?
- Може да се каже, че е трудно. За съжаление специалистите в работна възраст в този бранш са малко, а има огромна гама от машини, за чието обслужване трябва специално обучение.
- Защо според вас има малко специалисти? Има ли достатъчно специализирани училища, които да подготвят подобни кадри?
- Специалистите са малко, защото работата не е лека, а заплащането не е така добро, както в други сектори от икономиката. В този бранш се търси предимно евтината работна ръка - в България се изготвят доста от известните и скъпи марки облекла на доста ниски цени.
Допреди двадесет години във всеки град с голямо шивашко предприятие е имало и училище, което да подготвя кадри за него. Уви, през последните години се наблюдава глад за средни специалисти. За съжаление и нивото на българското образование не може да удовлетвори фирмите... Да не говорим, че един инженер-механик трудно ще се излъже да работи за 600-700 лв.
- Има ли комплексно решение, което да подпомогне сектора?
- Необходимо е да се наблегне на повече часове практика. Може би дори трябва да стигнем по-далеч - защо не фирмите да предлагат практики на учениците? Така и самите ученици ще видят дали това, което са избрали да учат е за тях.
- 1 май е Ден на труда, а в България е неработен за повечето фирми, не е ли това нонсенс?
- Празникът е на трудещите се хора, а не на фирмите. Тези, които работят и реално изкарват парите за държавата, заслужават такъв ден.
- Наскоро излязоха резултатите от проучване на Евростат, според което българите са трети по мързел в Европа. Превърна ли се прословутото ни трудолюбие в клише от миналото?
- Може да се каже. През годините на прехода българинът свикна да търси лекото. Всички искат да си намерят работа за много пари и, ако може, без да полагат особен труд. Ако влезете във фейсбук или в социалните мрежи в работно време, ще видите колко много хора са онлайн. Ситуацията е от типа "он ме лъже, че ми плаща. Я го лъжем, че работим"
- Кои са основните черти, които характеризират българина от днешния ден?
- Тарикатлъкът - всеки иска да е тарикат. Нека не забравяме какво е казал Мърфи: "Ако тарикатите станат повече от балъците, то първите ще умрат от глад". Сякаш българинът е станал по-озлобен. Огледайте се по улиците - все по-малко са хората, които са усмихнати и се радват на дребните неща.
- А кои са хубавите ни качества в такъв случай?
- Тук ме хванахте натясно. Може би животът, който живеем, ни е направил по-оправни. Българинът, където и да го хвърлиш, ще се справи.
- На финалната права сте да завършите икономика в туризма... Защо избрахте тази специалност?
- България има чудесни условия за развитие на туризъм - като започнем от хилядолетната ни история и стигнем до прекрасната природа. В туризма има много хляб и за разлика от машините в туризма той е "бял", ако мога така да се изразя.
- Въпреки красивата ни природа и богата ни история все повече българи избират да прекарват почивките си в съседните страни, ако могат да си го позволят. На какво според вас се дължи това?
- Много е просто. В съседните страни има политика за развитие на този сектор за десетки години напред. В България всяка власт работи на парче или за максимум 4 години. Към това трябва да добавим, че и мотивацията на обслужващия персонал е слаба.
За да работи този сектор, за да не търсим само бедните туристи на Европа - руснаци, пенсионирани германци и англичани, ни трябват добре подготвени кадри с висока мотивация. И подобряване на имиджа на българските курорти.
- Какво по-специално може да предложим, за да привлечем друг тип туристи?
- Имаме условия за екстремен, селски, религиозен, та дори и социалистически туризъм. Но нямаме инфраструктурата, за да е приятно на по-заможните туристи да дойдат до България. С автобуси на по 20 и няколко години и с автомагистрали като след земетресение няма как да стане...
- Кои са петте места в България, които бихте препоръчали да бъдат посетени?
- Гробницата на богинята Бастет в Странджа планина, крепостта "Баба Вида", "Царевец",  Рилския манастир "Св. Иван Рилски"...
- Доста от връстниците ви предпочитат да търсят реализация в чужбина. Повечето дори спират да мислят за връщане тук. На какво се дължи това?
- На действителността. Двадесет и пет години вървим само назад. Младежите виждат как са нещата и осъзнават, че промяна скоро няма да има. На Запад заплатите са в пъти по-високи, а както вече казах, българинът, където и да го посееш, ще поникне.
- Каква трябва да бъде тази промяна, за която говорите?
- Тя трябва да дойде от нови лица. Двадесет и пет години "преход" са предостатъчни. Необходима е и промяна в начина ни на мислене. Никой няма да дойде да ни "оправи", ако сами не запретнем ръкави няма как ситуацията да стане по-добра. Трябват нови лица, а в парламента толкова години са все едни и същи. Много са малко хората, на които им се занимава с политика.
В момента обществото е разделено на русофили и русофоби. Аз искам да сме обединени българофили! Двеста години бяхме "поли кала", петстотин бяхме "аш колсун", пет бяхме "зер гут", четиридесет и пет бяхме "очень харашо", а кога ще сме добре си зависи само от нас!
- Смяната на политиците в парламента ще спре ли изтичането на мозъци и младите хора, които тръгват към летището?
- Ако се сменят само политиците, със сигурност няма да стане. Трябва смяна на целия модел на управление. Видяхме как моделът #Кой се превърна в друг и в момента е модел #Свой. Трябват ни не само нови лица, но и хора, които да са държавници, а не просто политици. Нормалната работа на един политик трябва да следва следната логика: Държавата, партията, аз. В България обаче е точно обратното. Докато сме на принципа ден година храни, няма как да сме добре. Лично аз се надявам нашите връстници от Запад да се приберат един ден с нов модел на мислене.
- По-лесен ли е животът и реализацията в чужбина, може би и там имат от нашите проблеми?
- О, проблеми има навсякъде. Просто там има държава. В момента с големи крачки България върви от държава да се превърне в просто територия. На Запад системите работят, някъде добре, друг път не толкова. Но там знаеш, че ако ти е необходима държавата, тя е насреща. Има една максима "чувството за безнаказаност поражда беззаконие", в България това важи с пълна сила. Всеки си мисли, че е над закона и докато е така, няма как да ги "стигнем американците", както пееше Тодор Колев.
- Мислили ли сте да си опитате късмета в чужбина?
- Ходил съм за няколко месеца в Испания, на гости при родителите си. Със сигурност мога да кажа, че там не е за мен. Хареса ми в началото, само за 2-3 седмици, след това реших, че трябва да се върна. Може би съм мазохист, но съм избрал да остана в България и да се боря за това по-добро утре, в което всички вярваме.
- Все още ли са в чужбина родителите ви?
- Не. След като започна кризата в Испания, се прибраха. Работата намаля, респективно и заплатите, нямаше смисъл да останат там. Няма да забравя една реплика към тях, когато се прибираха - "Вие, българите, ще си се приберете в България по домовете, а на нас банките ще ни вземат всичко..."
- Къде се виждате след 10 години?
- В България! Надявам се, да бъда и баща на едно-две деца.
 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ