21 Февруари 2026събота01:32 ч.

Доц. Наталия Киселова:

Около 9 април ще стане ясно дали ще има нови избори

/ брой: 43

автор:Дума

visibility 1332

"Очаква се тази седмица КС да допусне исканията по жалбите срещу конституционните промени и ще започне да тече едномесечния срок за представяне на становища на заинтересованите страни. След 9 април вече може да се говори за насрочване на заседание по същество по жалбите на президента и на опозицията. Тогава ще стане ясно и дали ще има нови избори", заяви преподавателят по конституционно право доц. д-р Наталия Киселова в тв интервю.
Тя уточни, че няма конституционен казус около предстоящата ротация.
"Досега разбирането беше, че тези, които са в състав на служебно правителство не участват пряко в изборите и по тази причина, ако бъде избран председателят на НС за премиер, той би трябвало да освободи поста, да прекъсне задълженията си като народен представител и парламентът да избере друг председател", поясни Киселова. Според нея е по-вероятно партньорите да се разберат за ротацията и да не се стига до избори.
"Вероятността да се разберат е по-голяма, защото причините да бъде създадено това правителство по-скоро има външно политически привкус, с аргументацията да бъде спряна политическата криза, но начинът, по който още се разберат ще покаже колко е дълбока кризата дали сме започнали да излизаме от нея или дълбаем към още по-голямо политическо дъно. И това се вижда през езика на поледиците", обясни  Киселова.
"Няма срок, в който да се гласува оставката на кабинета. Гласуването може да се насрочи и след 8 март. Всичко е в ръцете на председателя на НС", обясни конституционалистът проф. Пламен Киров в интервю. По думите му няма значение дали Денков ще подаде оставка като премиер и дали това ще стори правителството въз основа на решение на Министерски съвет. И в двата случая при приемането й, кабинетът излиза в оставка.
От момента на гласуването президентът може да започне консултации. Той може да ги започне от деня, в който е гласувано решението за оставка, може от следващия ден, т. е. той няма срок да проведе тези консултации, уточни Киров.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 1206

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 1140

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 1045

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 1214

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 1152

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 1201

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 1241

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 1153

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 1181

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 1087

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ