30 Април 2024вторник22:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Оставиха индустрията без подпомагане

Само избрани сектори на пряко спрян с мерките бизнес ще получат пари да не съкращават хора

/ брой: 56

автор:Дума

visibility 1410

Промишлеността е напълно изключена от мярката, според която държавата трябва да поеме 60% от заплатите в закъсали фирми, въпреки, че има индустрии, които ще бъдат жестоко ударени от кризата. Това става ясно от проект на постановление на Министерския съвет. Според проекта право на подкрепа срещу съкращение на служителите си ще имат само избрани сектори от икономиката на пряко спрян с мерките бизнес. Това са търговия, авиокомпании, авто-, жп и воден транспорт, хотели и ресторанти, туроператори, кина, фитнес зали.

Според социалния министър Деница Сачева текстовете в момента се обсъждат с работодателите и синдикатите и ще бъдат гласувани окончателно в следващите дни. 

По тази мярка държавата ще покрива чрез фонд "Безработица" 60% от възнагражденията на служители, които иначе биха загубили работата си. Срещу тези пари работодателите се задължават да запазят работното място, да покрият останалите 40% от възнаграждението и да не съкращават тези служители в срок от 3 месеца след 3-те месеца, в които са получавали компенсации.

От текста на проекта става ясно, че за компенсации няма да могат да кандидатстват работодатели в сектори, които са спрели дейността си поради извънредното положение, без това да е наредено с акт на държавен орган.

Право на подкрепа от държавата ще имат само фирми, които са преустановили работа на най-малко 50% от списъчния състав на персонала към датата на издаване заповедта за прекратяване на цялата дейност или на част от нея поради наложеното извънредно положение. Поне 50% от техните служители трябва да работят в една от 16 икономически дейности, изброени в постановлението, с което разполагат от segabg.com. Това са търговия на дребно (без храни, напитки и тютюневи изделия, автомобили и мотоциклети), също железопътен, пътнически сухопътен, морски и крайбрежен транспорт, въздушен транспорт. В списъка са хотели и подобни места за настаняване, туристическо и друго краткосрочно настаняване, ресторанти и заведения за бързо обслужване, питейни заведения и прожектиране на филми. Също и туристическа агентска и операторска дейност, както и други дейности, свързани с пътувания и резервации. Ще се подпомагат и фирми, занимаващи се с артистична и творческа дейност и други дейности в областта на културата, както и спортни и др. дейности, свързани с развлечения и отдих, и поддържане на добро физическо състояние.

Друго условие към кандидатите е да не са правили съкращения в периода, в който ще получават компенсацията. Тя ще се дава за срок до 3 месеца, а постановлението ще влезе в сила със задна дата от 13 март. Т.е. ако фирмата иска пълна компенсация, не трябва да е освобождавала персонал от 13 март насам. Фирмите не трябва да имат задължения към бюджета, не трябва да получават средства по европейски програми или от бюджета и не трябва да са извършвали нарушения на трудовото законодателство.

Според председателя на АИКБ Васил Велев предложението за 60% участие на държавата за спасяване на заетостта на работниците и служителите няма да проработи. "Иска се от едно предприятие да плаща 40% плюс 20% осигуровки за 6 месеца напред, за да получи тези 60% държавна помощ - при условие, че това предприятие е спряло и не работи, няма никакви приходи. А има разходи за данък сгради и такса битови отпадъци, охрана на обекти, наеми и други постоянни разходи. Това е абсурдна мярка, която може да работи за предприятие със спад на продажбите 25% и това се прилага в Германия, но не и за спряло предприятие. Мярката е абсолютно неприложима. Тя изключва случаите за намалени продажби, а само за спряло предприятие", обяснява Велев.

За 9 месеца нищо не е свършено по участъци 7 и 8 на "Хемус"

автор:Дума

visibility 363

/ брой: 82

Пускането на терминала в Александруполис се отлага

автор:Дума

visibility 386

/ брой: 82

Външният дълг надхвърли 44% от БВП

автор:Дума

visibility 281

/ брой: 82

Терминал 3 на летището ще започне да се строи през 2026 г.

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 82

Педро Санчес остава на поста

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 82

В Словения от кенчета правят планински заслони

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 82

Кипър е първенец по депортиране на мигранти

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 82

Накратко

автор:Дума

visibility 325

/ брой: 82

Безчинствата на промяната

автор:Александър Симов

visibility 425

/ брой: 82

Медийна несвобода

автор:Йото Пацов

visibility 386

/ брой: 82

Недопустимо разделение в армията*

автор:Евгени Генов

visibility 357

/ брой: 82

Остава ли място за мир?

visibility 315

/ брой: 82

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ