16 Май 2024четвъртък10:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кулата на крепостта

Наука

Първият "затвор" на Балдуин

Археолози продължават проучването на Букелон - крепостта на императори и султани

/ брой: 206

автор:Дума

visibility 385

През 2021-ва, след едногодишно прекъсване, продължиха археологическите разкопки на крепостта Букелон край с. Маточина, Свиленградско. Съвсем близо до турската граница. Още в IV век римляните претърпяват тук поражение от готите. Смята се, че Букелон е бил превзет от хан Крум през IX век, от тук е командвана войската на цар Калоян, който през 1205 г. сразил при Адрианопол (Одрин) Латинската империя и рицарите на Балдуин Фландърски от четвъртия кръстоносен поход. Вероятно плененият Балдуин е бил държан няколко дни в Букелон, преди да бъде откаран в Търновград. По-късно крепостта е била свързана и с българския цар Михаил Шишман, който през 1328 г. воюва срещу Андроник III, а после разменя крепостта с Византия срещу Созопол. Така тук са тясно преплетени античност и Средновековие.

Главната кула - една от най-запазените военни постройки на наша територия, и днес се вижда на хълма край Маточина. Встрани от входната врата е вграден кръстов тухлен монограм на владетеля ѝ от XIV век. Буквените знаци сочат името Михаил. 

При сегашното проучване целта е да се установят стратиграфията, хронологията на обекта, трасето на късноантичната крепостна стена и съотношението ѝ със средновековната кула. Проучен е сектор от представителна сграда с вход от изток. Подовото ѝ ниво е върху хоросанова замазка, над която е имало тухлена или мраморна настилка. Откритата над него битова керамика подсказва датировка IV-V век. 

В пет сектора по източния и западния склон на платото са проучени участъци от късноантичната крепостна стена. В една от контролните траншеи, непосредствено пред външната страна на късноантичната стена, е разкрито трасе от по-ранна крепостна стена. Дебелината ѝ достига до 2,15 м. На този етап на проучванията хипотезата за най-ранната дата на нейния градеж е V в. пр.Хр.

В една от контролните траншеи изследователският екип с научен ръководител гл.ас. Мариела Инкова, в който влизат учени не само от НИМ, но и от НАИМ-БАН и Историческия музей в Свиленград, разкри кръгло каменно съоръжение със старателно оформени външни лица. Подът във вътрешността му е върху пласт от нивелирани дребни камъни. Засега предназначението му не е установено. Фрагментите от битова керамика наоколо се датират към IV-V век. 

От източната страна на кулата е разкрита още една крепостта стена, дебела 2,30 м, на фуга към външното лице на късноантичната стена и застъпена от средновековната кула. Не е изключено именно тя да е изградена през Средновековието и да е синхронна на кулата. Финансирането тази година е по проект на НИМ и е осигурено от Министерството на културата и община Свиленград.

Екипът проучватели


 

Новооткритото кръгло съоръжение, вероятно от IV-V век

 

 

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 857

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 817

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 846

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 958

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 959

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 868

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 854

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 913

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 938

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 851

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 904

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ