16 Май 2024четвъртък07:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пилотно въвеждат диагностично-свързани групи в големи болници

/ брой: 52

автор:Дума

visibility 125

До година и половина се очаква в някои големи болници пилотно да отпадне работата по клиничните пътеки и да се въведат диагностично-свързаните групи (ДСГ). Това каза пред журналисти председателят на парламентарната комисия по здравеопазване доц. Антон Тонев, който участва в деветия Национален фарма форум, организиран от сп. "Мениджър". Ако има добри резултати от този проект, ДСГ биха станали основният инструмент за плащане в болниците. По думите му в средата на 2023 г., в рамките на 3 до 6 месеца, може да бъдат оценени резултатите от проекта и към 2024 г. да има достатъчно информация доколко този начин на работа и финансиране дава промени в качеството. В пилотния проект ще участват държавни, общински и частни болници. 

Предстоят промени и в извънболничната помощ. Тонев поясни, че сега се създават нови програми, чрез които да се инвестира в апаратура и в привличане на кадри. В отговор на въпрос как ще се осигурят кадри в системата той посочи, че политиките, които ще предложат, ще бъдат с цел стимулиране младите медици да останат в България - промени в начина на финансиране и диференциране на инструментите, с които в болничната помощ се получават средствата, обособяване на част от парите в една клинична пътека, които да могат да се използват само за плащане на труда на лекарите. Предстоят и промени в наредбата за специализация за младите лекари. По думите на Тонев ще се работи целенасочено към политика за повишаване на доходите на медицинските сестри. Обсъжда се дали е възможно тази идея да се осъществи още през юни с актуализацията на държавния бюджет.

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 477

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 511

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 558

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 546

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 487

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 524

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ