15 Май 2024сряда23:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

СНИМКА: БТА

Повечето престъпления срещу дивата природа остават ненаказани, сочи доклад на WWF

автор:Дума

visibility 469

Повечето престъпления срещу дивата природа остават ненаказани, сочи доклад на WWF, разработен съвместно с природозащитните организации "Traffic" и "Fauna & Flora International". Това съобщиха пресцентъра на WWF - България. Сред основните изводи е, че престъпленията срещу дивата природа водят до загуба на биоразнообразие и излагат на риск сигурността и икономическото развитие, а липсата на достатъчно мониторинг оставя повечето случаи неразкрити. Проучването обхваща периода между 2016 и 2020 година и се основава на данните на 87 институции в 11 европейски държави.  

За по-малко от 50 години са загубени 68 % от дивите животни на планетата, като основният фактор са престъпленията срещу дивата природа. Те се нареждат сред четирите най-доходоносни криминални дейности в света и генерират приходи от 280 млрд. долара годишно, сочат данни на Интерпол. През 2021 г. Съветът на Европейския съюз (ЕС) обяви справянето с престъпленията срещу природата като един от десетте приоритета в борбата с организираната престъпност.

Повечето от престъпленията са свързани с незаконното убиване на диви животни - 27 %, използването на отровни примамки – 16 %, забранени методи за лов - 14 %, както и с нелегалната търговия с диви животни – 13 %. Сред примерите в доклада е незаконният лов и износ на щиглец. Птицата е смятана за деликатес в някои държави като Италия и страни в Близкия Изток. Това води до „бракониерски туризъм“ в Сърбия. В България от WWF определят като проблем рязкото намаляване на броя на кафяви мечки – от 411 на 329, без данни за увеличени на естествената им смъртност.

Дори и да стигнат до властите, престъпленията срещу дивата природа не се разследват. Средно 60 % от жалбите, получени от прокуратурата, не са довели до съдебно производство. Най-често прилаганата санкция е условното лишаване от свобода.

Сред предложенията за справяне с проблема са създаването на специализирани полицейски звена, използването на технологии като дронове или GPS за наблюдение на застрашени видове, както и на кучета, обучени да откриват отрови. Увеличаване на финансовите ресурси, въвеждане на централизирана база данни, обучения в полицията и правораздавателни органи и подобряване на трансграничното сътрудничество биха били от голяма полза, допълват от WWF.

В България през 2023 г. институции и неправителствени организации се обединиха за създаването на специализиран сектор „Престъпления против околната среда и дивата природа", съобщиха от природозащитната организация. Основните отговорности на новосформираното звено са свързани с оперативно-издирвателна, информационна, координационна и организационна дейност за превенция и противодействие на престъпления в дивата природа. 

Една от инициативите, които WWF организира тази година, е за връщането на риса в българските гори, съобщиха през март от WWF - България. Фокусът на кампанията е възстановяването на местообитания, осигуряващи дом и храна на различни популации на ключови за екосистемата видове. Чрез нея WWF се стреми да спомогне за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели, съобщиха още от организацията. 

БТА
 

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 477

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 511

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 558

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 546

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 487

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 524

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ