21 Февруари 2026събота16:30 ч.

Работодатели масово не изплащат обезщетения на съкратени служители

автор:Дума

visibility 942

Масово работодателите, които са съкратили служителите си през последния месец, не са изплатили заплати и обезщетения на служителите си, разказа в ефира на БиТиВи Николай Стоянов, главен юрисконсулт в Главна инспекция по труда.

По думите му намаляват сигналите срещу фирми, които се възползват от защитни мерки във връзка с коронавируса.

„Ние получаваме 50% повече сигнали от стандартното за този период. Голяма част от тях са основателни“, допълни Стоянов. През месец март безработните са се увеличили със 17 572 души, а общият им брой е с 25 469 повече спрямо същия месец на 2019 г., показват данните на Агенцията по заетостта.

Инспекторът коментира казусите с принудителните отпуски. „Ако има принуда от страна на работодателя към работника да ползва отпуск против неговата воля – нека сигнализират инспекцията. Явен е страхът на служителите, защото адвокати ни сигнализират предимно, а не работници“, уточни Стоянов.

Представителят на ГИТ допълни, че няма пречка по време на кризата служителите, които са в отпуск да започнат работа в друга фирма. Той допълни, че неплатеният отпуск няма да повлияе на обезщетението от НОИ при евентуална регистрация в бюрата по труда.

Той допълни, че съществува риск за работника при прилагане на намалено работно време от фирмите, каквато възможност имат по Закона за извънредното положение.

„Когато работи на намалено работно време, трудовото му възнаграждение ще бъде намалено пропорционално. Работодателят може да защити правата на служителя си, като кандидатства по мярката „60/40“. Ако се прекрати трудовото правоотношение след подобно намалено работно време – обезщетенията, които следва да получи ще бъдат също намалени“, заяви Стоянов.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 2070

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 2660

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 2459

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 2639

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 1906

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 3194

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 3005

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 2809

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 3127

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 2152

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ