17 Май 2024петък13:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ще има прагови стойности на заразени, при които ще се минава на дистанционно обучение

автор:Дума

visibility 406

Категорично дистанционното обучение не е алтернатива на присъственото и ще се преминава към него само временно и в краен случай. Здравният министър ще определи прагови стойности на заболеваемост от коронавирус и при достигането им в отделни региони или в цялата страната ще се преминава към електронно обучение по общини или по области. Това стана ясно от думите на просветният министър Красимир Вълчев във Варна, където се проведе форум на Синдиката на българските учители към КНСБ. Той цитира и проучване, според което 85% от родителите са за присъствено обучение на учениците.

Министърът подчерта, че ще има готовност за "превключване" на системата от присъствено към друг тип обучение, тъй като е много вероятно в по-студените месеци епидемичната ситуация да се влоши и заради грипните вируси.

Повечето от възрастните отчитат, че децата им са натрупали психическо напрежение и дефицити особено по отношение на социализацията, допълни министърът, цитиран от БТА.

Според Вълчев голям проблем за дистанционното обучение е фактът, че има много родители, които не проявяват отговорност към образованието на децата си. Заради това постигнатото с механизма за съвместна работа на институциите по връщането на отпаднали от системата ученици в класните стаи е било до известна степен заличено. Освен това част от родителите са неграмотни, така че дори да искат, не могат да помагат на децата си.

Отделени са 176 милиона лева по един от инструментите на ЕС, които ще бъдат насочени основно за купуване на техника за системата на средното образование, каза министърът. По думите му училищата вече имат право да ползват икономиите си от целевите средства за хранене и за закуски за допълнителните разходи, свързани с пандемията. При някои учебни заведения тези пари ще стигнат за месец, при други - за два или за три, но министерството е в готовност да оказва финансова подкрепа, допълни Вълчев.

Ясно е, че при всички случаи системата ще има нужда от заместващи учители и сме призовали висшите заведения да ни дадат списък със студенти, които могат да поемат такива задачи, допълни Вълчев. По думите му резерва могат да попълват и вече завършилите определени специалности.

За провеждането на национално външно оценяване след 4 и след 10 клас през предстоящата учебна година министърът посочи, че те са важни по-скоро за системата и не би трябвало да създават допълнителен стрес за учениците. По думите му тези изпити ще се проведат, ако епидемичната ситуация позволява. При риск, независимо кой ще бъде министър, няма да се прави на всяка цена, каза Вълчев.

Обезпечението с учители вече е много добро, около 1 500 млади преподаватели кандидатстват за работа в образователната система, допълни председателят на СБУ Янка Такева. По думите ѝ интересът към професията е засилен, тъй като епидемията е показала, че това са сигурни работни места, а заплатите вече никак не са за подценяване и се изплащат редовно.

Новият колективен трудов договор осигурява и допълнителни възможности за учителите. По думите на Такева учител, който работи със собствена техника, ще получава по 30 лева на месец. Преподавателите ще имат стимули и за допълнителните консултации, които дават на ученици, отсъствали 10 процента от часовете по една учебна дисциплина. За всеки час ще се заплаща по 15 лева, два пъти повече от редовните лекторски часове.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 194

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 221

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 194

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 222

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 214

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 186

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ