30 Май 2024четвъртък20:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

СНИМКА: БНТ

У нас на всеки 10 минути един човек получава инсулт. Кои са първите симптоми?

автор:Дума

visibility 1012

България е на първо място по случаи на инсулт в ЕС. Годишно 45 хиляди души са засегнати от заболяването, като 5 хиляди от тях умират. Това се дължи на ненавременното диагностициране. Как това може да бъде предотвратено е основна тема на първия Национален конгрес по инсулта.

У нас на всеки 10 минути един човек получава инсулт. Причината: неточно диагностициране и закъсняло търсене на лекарска помощ.

"Първите симптоми, с които можем да разпознаем инсулт у нашия близък най-често, това е изкривяване на лицето, промяна в говора и слабост в едната или другата ръка. Това бързо разпознаване всъщност е първата крачка към по-бързата диагностика, по-бърз достъп на пациентите до специализирани центрове и реално по-успешно лечение", каза доц. Росен Калпачки, председател на "Българско дружество по инсулт".

При бърза реакция от страна на пациента - до 4 часа, може да бъде приложено ново, иновативно лечение – тромболиза.

"По-голямата част от инсултите се състоят в това, че кръвоносният съд, по който върви кръвта към мозъка, се запушва от тромб, от съсирек. Този съсирек, когато бъде премахнат, всъщност това е най-логичният начин да се възстанови кръвообращението и ако стане в първите часове, всъщност има почти пълно излекуване", обясни доц. Калпачки.

Освен първичното диагностициране и профилактика, важна част от възстановителния процес след инсулт е вторичната профилактика - рехабилитация, речева терапия.

"Все по-често са млади хората, които страдат от инсулт, а тези хора трябва да могат да се възвърнат в обществото, да ходят на работа, да могат да се грижат за своите деца. Трябва да се намери механизмът, по който болните от инсулт да имат право на тази рехабилитация", каза Дорина Добрева, председател на "Асоциация за инсулт и афазия".

За справянето с честите инсулти предстои да бъде разгледан вариантът за създаване на Национален регистър за инсулт, който да осъществява качествена инсултна помощ.

БНТ

Грузия отхвърли ветото за чуждите агенти

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 100

Норвегия спря руските туристи

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 100

Хутите обстрелваха гръцки търговски кораб

автор:Дума

visibility 304

/ брой: 100

СЗО предупреди: Ръст на случаите на морбили в Европа

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 100

Докога здравето ще е търговия?

автор:Аида Паникян

visibility 374

/ брой: 100

Дилетанти

автор:Мая Йовановска

visibility 326

/ брой: 100

Имунитетът на идиота

visibility 299

/ брой: 100

Решения, които ни водят директно към бездната!

автор:Здравко Райков

visibility 394

/ брой: 100

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ