20 Юли 2026понеделник20:17 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Учителите ще напомнят на учениците да си мият ръцете, слагат дезифенктант във всяка стая

автор:Дума

visibility 1900

Във всяка класна стая в столичните училища ще трябва да има дезифенктант, а учителите ще напомнят на децата са си почистват ръцете преди всеки час. Това обясни в ефира на БНТ Ваня Кастрева, началник на Регионалния инспекторат по образование в София. Разпорежданията на МОН и на МЗ са разпратени до всички директори на учебни заведения, те ще отговарят за спазването на мерките.
Мерките предвиждат всички площи в училищата да се дезинфекцират по 4 пъти на ден, тоалетните и коридорите ще се почистват след всяко междучасие, във всяка класна стая ще има дезинфектант.
Кастрева добави, че ще се забрани размяната на храни и напитки. Има и препоръка да се ограничат по-близките физически контакти между децата и персонала - като например прегръдки и целувки между учениците.
Всеки директор трябва да отчита конкретната обстановка и да преценява има ли нужда от маски в учебното заведение.
За зелените училища ще се решава според обстановката, но засега забраната остава до около месец май-юни.
Кастрева бе категорична, че засега няма нищо драматично относно пропуснат учебен материал заради двете грипни ваканции.
Препоръчали сме на директорите на столичните училища всяко училище, като се съобрази със специфичните условия на работа, със своя кадрови и технологичен потенциал, да разработи комплекс от мерки за недопускане на спад в равнището на усвояване на учебния материал чрез поддържането на дистанционен перманентен контакт с учениците, обясни още шефката на инспектората.
Не се предвижда промяна на графика на учебното време. Няма и предпоставки за ограничаване на учебно-изпитните програми за матурите.

Гърция затегна контрола по плажовете

автор:Дума

visibility 593

Все повече германци са готови да емигрират

автор:Дума

visibility 673

Снимка на деня - 20.07.2026 г.

автор:Дума

visibility 547

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ