20 Февруари 2026петък21:10 ч.

В сектор „Правосъдие“: Партиите обсъждат реформа в КПКОНПИ и мандата на главния прокурор

автор:Дума

visibility 850

Дали да се намали мандатът на главния прокурор и да се реформира КПКОНПИ-това са част от темите, които обсъждат експертните групи в сектор „Правосъдие“, които са част от преговорния екип за коалиционно споразумение.

От страна на „Продължаваме промяната“ участват Кирил Петков, Лена Бориславова, Никола Минчев, Петър Кьосев и Рена Стефанова. БСП е представена от Иван Иванов, Крум Зарков, Таня Найденова, Филип Попов и Явор Димитров.

От ИТН представителите са Александър Рашев, Андрей Михайлов, Ива Митева и Радостин Василев. А от страна на ДБ участват Атанас Славов, Иван Велов, Иван Димитров и Надежда Йорданова.

От „Демократична България“ се обявиха за незабавно прекратяване на правомощията на главния прокурор Иван Гешев, както и на съкращаване на мандата на обвинител номер едно от 7 на 5 години. ДБ искат също така реформа в КПКОНПИ и предлагат тя да се раздели на две – комисия антикорупция и комисия за конфликт на интереси.

От ИТН имат подобни идеи, но се фокусират и върху защита на правата и интересите на гражданите в правосъдието. Според Андрей  Михайлов от „Има такъв народ“ промените във ВСС „са най-големият инструмент за въздействие в съдебната власт“.  

Той също обяви, че би трябвало ВСС да се раздели. "По отношение на главния прокурор е изключително наложителна. Имахме възможност на няколко пъти в последния парламент с Иван Гешев да кръстосаме шпаги. А сезирането на КС от негова страна е неприемливо и уронва престижа на съдебната власт. Нужно е да се ограничат правомощията на главния прокурор", каза още Михайлов.

От "Има такъв народ" настояват и за недзависим инспекторат, който да контролира съдебния и прокурорския съвет.

От „Демократична България“ призоваха за реформа и на юридическото образование, както и въвеждане на електронно правосъдие. Да се въведе индивидуална конституционна жалба, да се подобри достъпът до правосъдие чрез намаляване на съдебните такси, са други предложения.

БСП поиска незабавно закриване на специализираното правосъдие. За това се обявиха и от „Демократична България“.

От левицата напомниха, че част от реформите, предлагани от ДБ и ИТН, изискват промени в Конституцията. Затова БСП предлага спешно да се приемат промени, изискващи парламентарно мнозинство - като промени в антикорупционната комисия и закриването на спецсъдилищата.

Очаквайте подробности.

 

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 1071

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 977

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 1071

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 1009

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 1002

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 1081

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 994

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 968

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 983

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ