17 Май 2024петък20:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Въпреки по-ниските цени на тока бизнесът иска компенсации

Работодателите виждат риск от разклащане на пазара и смятат, че "опасността не е отминала"

/ брой: 96

автор:Дума

visibility 837

Въпреки че има значително понижение на цените на електроенергията на свободния пазар, българският бизнес настоява компенсационната схема да продължи да действа. Всъщност, по силата на решение на 48-ото Народно събрание, прието когато цените бяха около пика си, програмата за компенсации трябва да продължи поне до края на годината, но одобрението на средствата става с краткосрочни решения на Министерския съвет. Именно липсата на такова за месеците след март са накарали Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), където членуват КРИБ, АИКБ, БСК и БТПП, да напишат "загрижено" писмо до министър-председателя Гълъб Донев и ресорните вицепремиер и министър на енергетиката - Христо Алексиев и Росен Христов.

Със затоплянето на времето пазарът на ток се охлади и сметките на фирмите от април вече не са толкова високи, като електроенергията се търгуваше през месеца средно около 193 лв. за мегаватчас, което е под определения в закона таван от 200 лв. за мегаватчас, над който държавата покрива разликите на небитовите потребители. Работодателските организации обаче все още виждат риск от разклащане на пазара и смятат, че "опасността не е отминала".

Изтъкваме също така обстоятелството, че въпреки че след 1 април средните месечни борсови цени на пазар ДДен напредУ на БНЕБ ЕАД са под 200 лв./MWh, т.е. под прага за компенсиране (193,08 лв./MWh за април и 188,82 лв./MWh за периода 1 - 19 май) опасността от завръщането на високите ценови равнища не е отминала. Доказателство за това е, че цените в 54,9% от часовете през април и 41,7% от часовете за първите 19 дни на май надвишават прага от 200 лв./MWh.

Бизнесът е категоричен, че компенсациите за електрическа енергия са оказали положителен ефект за икономиката на страната, тъй като според работодателите те са помогнали да се избегне затваряне на предприятия и съкращаване на работни места. Нещо повече, решението на Народното събрание създаде сигурност у производителите у нас, като всички са предвидили получаването на компенсации за цялата календарна година. Фирмите искат помощта да продължи като "защитен механизъм, в случай че цените започнат да нарастват отново, каквито очаквания имаме за предстоящия есенно-зимен период". АОБР настоява Министерският съвет да изпълни решението на Народното събрание от края на 2022 г. и да приеме Програма за компенсиране на разходите на небитови крайни клиенти за електрическа енергия до 31 декември 2023 г.


За няколко часа еленергията падна до нула лева

Миналата седмица приключи с нещо небивало - цената на електроенергията на свободния пазар у нас за първи път се стопи до нула. На 20 май, в събота, в слънчевия интервал 13-16 ч., 1 мегаватчас ток струваше 0,00 лв. Това се повтори и в неделя, при това почти през през целия ден - между 10 и 17 ч. Става дума за борсовите котировки в сегмента "Ден напред". Нулеви и дори отрицателни цени на електроенергията заради слабо търсене и свръхпроизводство са познати в Европа, но у нас такива пазарни стойности се регистрират за първи път. 


Газът в Европа е под 30 евро за мегаватчас

Цената на природния газ в Европа около 13 ч. вчера се понижи с 2,39% спрямо котировките при затварянето на борсата в петък вечер. Това показват данните на лондонската борса "Ай Си И" (ICE). Фючърсите за юни на хъба "Ти Ти Еф" (TTF) в Нидерландия се търгуват за 29,45 евро за мегаватчас или малко над 318 долара за 1000 куб. метра. Данните на най-голямата газова борса в Европа сочат, че толкова ниска цена на природния газ не е имало от 26 ноември 2021 г., когато тя е 29,02 евро за мегаватчас или малко над 314 долара за 1000 куб. метра. Вчера борсата отвори на цена от 29,50 евро за мегаватчас, а в петък вечер затвори на 30,17 евро за мегаватчас. На "Газов Хъб Балкан" доставката на синьото гориво вчера се понижи с 1,63% - до 61,42 лева за мегаватчас. Цената на българската газова борса в последните дни се движи в рамките на 61-62 лева за мегаватчас.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 482

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 438

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 417

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 446

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 519

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 459

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 381

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ