21 Февруари 2026събота12:07 ч.

Велика Събота е! Православният свят очаква Възкресение Христово

автор:Дума

visibility 27719

Днес е Велика Събота. В последния ден от Страстната седмица православната църква припомня погребението и слизането в ада на Исус Христос. Църковното богослужение започва през този ден рано сутринта и продължава непрекъснато до края на деня, така че последните съботни песнопения се сливат с възкресните (неделните) и свършват вече при звуците на тържественото „Христос воскресе!”.

 По обичая на юдеите Йосиф и Никодим снели пречистото тяло Господне от кръста, обвили ги в пелени с благовония и го положили в нов каменен гроб в Йосифовата градина, която се намирала недалеч от Голгота. Първосвещениците и фарисеите знаели, че Исус Христос е предрекъл възкресението си. Не вярвайки на предсказаното, а и страхувайки се да не би Апостолите да откраднат тялото, измолили от Пилат военна стража. Поставили стражата до гроба, а самия гроб запечатали.

В края на деня, час преди полунощ, започва и празничната великденска служба, за символиката на този ден.

Благодатният огън всяка година слиза часове преди празника по необикновен начин в параклиса на Божи гроб в Ерусалим, а първоначално пламъкът има необичайни свойства. 

Едно чудо, с което Господ Исус Христос свидетелства за своето възкресение и свидетелства също за своята голяма любов към човечеството.

 Тържествените богослужения за Възкресение Христово в цялата страна ще започнат в 23:30 часа.

 Според традициите на този ден жените посещават гробищата, преливат и прекадяват, раздават боядисани яйца и хляб за душите на мъртвите. Обикновено в събота се месят и пекат обредните великденски хлябове - козунаците. Велика събота е и последният ден, в който могат да се боядисат яйцата за Великден.

 Църквата прославя Велика събота като „най-благословения седми ден”. Защото това е денят, когато Словото Божие лежи в гроба като мъртъв човек, но в същото време спасява света и отваря гробовете. Положен вече в гроба, Духът на Исус е в ада, за да разкъса оковите му и да отвори отново райските двери. Това ще се случи на другия ден - в Неделята, наречена с най-краткото име - Великден.

ИЗТОЧНИК: frognews.bg

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 1911

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 2090

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 2110

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 2274

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 1763

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 2691

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 2555

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 2407

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 2586

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 1897

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ