21 Февруари 2026събота22:28 ч.

ВСС отхвърли доказателствени искания на Гешев във връзка с предложение за отстраняването му (ОБНОВЕНА)

автор:Дума

visibility 9554

С голямо мнозинство Пленумът на Висшия съдебен съвет отхвърли всички нови доказателствени искания на главния прокурор във връзка с предложението на четирима членове на Прокурорската колегия за предсрочното му освобождаване. 

Иван Гешев и защитата му настояваха за назначаването на две експертизи  - "социологическа", която да отговори какво е нивото на доверие на обществото към съдебната власт към дата 15 май,  и "етимологично - лингвистична", която да установи какво е лексикалното и граматическото значение на думите в израза "политически боклук".  Именно, заради този израз, изречен на 15 май по адрес на народните представителите,  е и искането за прекратяване мандата на Иван Гешев, по което кадровиците дебатират вече втори ден.

След като исканията бяха отхвърлени, започна изслушването на заместник - главния прокурор Даниела Машева за емоционалното състояние на главния прокурор.

След края на изслушването ще се изяснява как ще продължи заседанието, тъй като още миналия четвъртък Гешев предупреди, че в ранния следобед ще пътува за срещи в Европейския парламент.

Главният прокурор напусна заседанието на ВСС, за да пътува за Страсбург. Заедно с него заседанието на пленума напусна и адвоката му Радостина Томова.

Гешев обясни, че иска лично да присъства на цялото заседание на Пленума и да упражни правото си на лична защита. 

На свой ред членът на ВСС Атанаска Дишева попита дали не може в Страсбург да бъде изпратен негов заместник или да пътува с по-късен полет. Гешев обясни, че има няколко лични срещи. 

Колегата ѝ Огнян Дамянов заяви, че това е шиканиране и трябва заседанието да продължи. 

Цветинка Пашкунова посочи, че трябва да се даде право на Гешев да присъства, защото иначе това може да е повод да се смята, че процедурата е опорочена. 

Боян Магдалинчев каза, че следващата седмица ще отсъства.

Дебатите дали заседанието да бъде прекратено за днес продължават.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 3200

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 4631

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 3897

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 4256

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 2817

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 4695

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 4509

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 4434

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 4941

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 3549

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ