20 Май 2024понеделник21:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Явор Божанков: Управляващите повече от десетилетие не помагат на българските производители, а сегашното им решение е популизъм

автор:Дума

visibility 628

Като идея подкрепяме решението на правителството за подпомагане на българските производители, но съдържанието му ни насочва към извода, че става дума за популизъм. Постановлението на МС цели да задължи търговските вериги просто да определят едно място за български стоки – това не е проблемът. Какви условия ще поставят търговските вериги – проблемът на българския малък производител е, че той не може да изпълни тези високи изисквания. Затова, в момент на криза, това няма да проработи. Това каза Явор Божанков, народен представител от ПГ „БСП за България“, пред радио „Фокус“.

В България почти всички големи вериги са чужди и те работят с глобални европейски производители с огромен мащаб. Тук повече от десетилетие не е водена никакви политика от страна на държавата. В един момент, по време на криза, управляващите се опитват да поправят повтаряни от повече от десетилетие грешки и това ще доведе до безумни резултати. Това, което сега се прави, е на парче и не е добре обмислено. Управлението няма такъв капацитет за няколко дни да реши тези проблеми, добави Божанков.

Той припомни, че политиката за подкрепа на българските производители е политика на БСП от години. По неговите думи левицата е  предлагала неща като намаляване на ДДС на храните, слагане на таван на земеделските субсидии, пренасочване на политиката към малкия производител – предложения, отхвърлени от управляващите през годините, но в момент на криза, оказали се изключителни важни.

Изненадан съм от политиката, която управляващите водят – от една страна казват, че е важен малкият земеделски производител, от друга страна затварят пазарите и след това се чудят как да ги спасяват. Точно пазарите са мястото на малкия производител – така той стига до крайния потребител. В по-голямата си част тези пазари са общински и е напълно изпълнима политика да бъдат спрени или отложени плащания по наеми, т.е. много лесно те да бъдат подпомогнати, но тази линия на действие беше зачеркната от управляващите, каза още Божанков.

Според народния представител от левицата е нелогично решението да се оставят търговските вериги и църквите да работят по празниците, но да се затворят пазарите и тържищата, при положение че те са на открито и е много лесно могат да се въведат мерки за безопасност там.

Управляващите ограничиха една от основните възможности да бъде реализирана бързоразвалящата се стока и предложиха екстравагантната идея държавата да я изкупува за целите на социалния патронаж. Благородно, но съвсем неработещо. От друга страна, част от предложенията на ВМРО са наши предложения от години, отбеляза още той.

Според Божанков в момента е възможно да бъдат насърчавани земеделските производители като  един от механизмите за това е пазарите да продължат да работят. Производителите могат да бъдат освободени от наеми и разходи, които им тежат. Колкото се отнася до субсидии в земеделието – това е наше основно предложение в сектора от 2017 г. Тогава предложихме да се сложи таван на субсидиите, защото те отиваха основно за едри производители и те да се пренасочат към малкия производител и животновъдите, добави социалистът.

Кризата е една възможност управляващите да осъзнаят своите грешки и пропуски. Държавата в този момент трябва да преосмисли своите политики и да се осъзнае, че не може да се разчита само на внос на зеленчуци, при положение че имаме толкова добро производство. Десетилетия български производители бяха игнорирани от държавата и те едва оцеляваха, каза Явор Божанков в заключение и увери, че всяка разумна законодателна промяна в подкрепа на малкия производител в България ще бъде подкрепена от парламентарната група на БСП.

 

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 284

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 246

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 301

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 334

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 319

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ