20 Февруари 2026петък02:51 ч.

Проектът е дългосрочен и включва засаждане, поливане и грижа за различните растителни видове

Засаждат нова гора върху старо сметище

Очаква се десетки доброволци да се включат в мащабната кампания, която ще започне в Русе на 21 ноември от 10 ч.

/ брой: 223

автор:Дума

visibility 922

Нова гора върху старо сметище ще засаждат тази неделя в Русе. Очаква се десетки доброволци да се включат в мащабната кампания.

Първата залесителна акция, в която ще бъдат засадени 150 дървета от бъдещата гора, ще се проведе на 21 ноември от 10 ч. Сборният пункт е при бариерата, а указателни табели ще насочват към мястото на засаждането желаещите да се включат в инициативата. Посадъчен материал и лопати ще бъдат осигурени от организаторите, но всеки доброволец може да донесе и свои, уточняват идеолозите на проявата.

Инициативата е на сдружение "СъГраждани" и Община Русе. По време на кампанията поетапно ще бъде залесена територията на култивираното сметище, намиращо се южно от пътя за село Николово.

"Проектът е дългосрочен и включва засаждане, поливане и грижа за различните растителни видове - липа, космат дъб, мекиш и смрадлика. Крайната цел е превръщането на сметището в красиво зелено място за отдих и спорт", уточняват организаторите на кампанията "Новата гора на Русе". За цялостното изпълнение на идеята ще се разчита изключително и само на доброволци.

Остават броени дни до първата залесителна акция от проекта. Вълнението се покачва, а подготовката кипи трескаво. За тези, които все още не са сигурни дали ще успеят да се включат в кампанията в неделя, организаторите посочват три причини, разкриващи защо засаждането на дървета е изключително полезно:

1. Освен че дърветата се грижат за производството на кислорода, който дишаме, те подобряват качеството на въздуха, като го пречистват от вредни прахови частици и замърсители като озон, въглероден окис и серен диоксид.

2. Дърветата намаляват оттичането на дъждовната вода, което води до по-малко ерозия и замърсяване във водните потоци и може да предотврати появата на наводнения.

3. Дърветата са естествен хабитат за много животински видове, които разчитат на тях за оцеляването си. Те служат за храна, защита и подслон за редица птици и бозайници.

 

 

Парламентът изслушва енергийни шефове за авариите в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 865

/ брой: 34

Експерт: Само 20% от българите си позволяват истинско сирене

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 34

Кристин Лагард напуска предсрочно ЕЦБ

автор:Дума

visibility 908

/ брой: 34

Румен Спецов: Няма риск страната да остане без горива

автор:Дума

visibility 983

/ брой: 34

Ватиканът отхвърли поканата на Тръмп

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 34

Мерц изключи Германия да има ядрени оръжия

автор:Дума

visibility 800

/ брой: 34

Лондон арестува 1000 педофили месечно

автор:Дума

visibility 872

/ брой: 34

Морален компас за държавност

visibility 1061

/ брой: 34

Прощавай, Дяконе!

visibility 1184

/ брой: 34

Мълчанието на рамкирания светец

visibility 891

/ брой: 34

Барелеф на Димчо Михалевски на Маказа! Той го заслужава

visibility 791

/ брой: 34

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ