16 Април 2024вторник20:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

190 000 работни места по-малко до 15 години

Демографската криза е основната причина за намалението на заетостта

/ брой: 195

автор:Дума

visibility 1715

До 2034 г. броят на заетите ще падне със 190 000 души в сравнение със сега според министъра на труда Бисер Петков. Основната причина за намалението на заетостта са негативните демографски процеси. Най-сериозен ще е спадът сред работещите с основно и по-ниско образование - 37,8%. Най-слабо засегнати ще бъдат висшистите - едва с 0,4 на сто по-малко ще са работните места за тях.

Хората с висше образование, които ще работят по-нискоквалифициран труд, ще са приблизително 38 хил. Близо 40 хил. българи с основно образование ще заемат работни места, изискващи по-висок ценз. 

След 15 години най-търсени ще бъдат медицинските сестри, акушерките и учителите по общообразователна подготовка, прогнозират експерти.

След 2020 г. влиянието на негативните демографски процеси ще доведе до намаление на заетостта. До 2034 г. спадът ще бъде около 6%, а броят на заетите ще намалее до около 2,962 млн. души, което е с близо 190 хил. по-малко отсега. Това обяви министърът на труда и социалната политика Бисер Петков при откриването на форум за представяне на резултатите от актуализираните средносрочни и дългосрочни прогнози за развитието на пазара на труда. Най-много ще намалеят заетите с основно и по-ниско образование - с 37,8%. С 3,1% по-малко спрямо сега ще са заетите среднисти, едва с 0,4% ще намалеят висшистите.

И настоящите прогнози, и представените през март от МТСП показват структурни дефицити за кадри със средно образование и излишък на хора с основно и висше образование, коментира Петков. Според очакванията през 2034 г. структурните дефицити за кадри със средно образование ще засегнат над 77 000 работни места, на които ще бъдат ангажирани хора с по-ниска и по-висока квалификация от необходимата. Хората с висше образование, които ще работят на места, изискващи по-ниска квалификация, ще са приблизително 38 хил. Около 40 хил. българи с основно образование ще заемат работни места за хора с по-висок ценз.

Най-търсените след 15 години ще са медицинските сестри и акушерките, учителите по общообразователна подготовка за средно и начално образование, прогнозира доц. д-р Ралица Ганева от изследователския екип, направил прогнозите. Според нея въпреки демографската криза и проблемите с раждаемостта, ако България внедри образователните политики, които са стандарт в Европа, ще има нарастваща нужда от учители. През 2024 г. в образованието се очаква да бъдат заети 204 хил. души, от тях половината ще са над 50 г., а 80% ще са жени.

Ще намалява търсенето на продавачи заради свиването на търговията и преструктурирането на икономиката. Все по-малко ще се търсят сервитьори, бармани и готвачи. Професиите, изискващи по-ниска квалификация, ще намаляват, а тези със специфична квалификация ще стават все по-важни на пазара на труда, обобщиха експертите.

Ще се задълбочават регионалните дисбаланси на пазара на труда, ще се увеличи делът и на работниците над 55 г. Най-много висшисти ще се търсят в София, Пловдив и Варна.

Билетът за влак поскъпва с 20% от 7 май

автор:Дума

visibility 300

/ брой: 72

Тецовете в Източномаришкия басейн минават на газ

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 72

Инфлацията леко се забавя, но храните поскъпват

автор:Дума

visibility 283

/ брой: 72

Заплаха за поливния сезон в Пловдивско

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 72

Разногласия в Тел Авив за отговора срещу Иран

автор:Дума

visibility 348

/ брой: 72

В Гърция забраниха паленето на огън

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 72

Кипър спира да дава убежище на сирийци

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 72

Накратко

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 72

Широко затворени очи

автор:Мая Йовановска

visibility 323

/ брой: 72

"Наивният" Иран

автор:Юри Михалков

visibility 323

/ брой: 72

Ще изпратим ли на изборите отново бандити във властта?

visibility 295

/ брой: 72

За нов икономически модел в ЕС, базиран на знанието

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 72

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ