29 Март 2024петък16:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

300 хил. фирми излизат на свободния пазар на ток

Министерството на енергетиката публикува инструкции какво да правят засегнатите

/ брой: 131

автор:Дума

visibility 1140

Инструкции със стъпките, които небитовите потребители на електроенергия трябва да предприемат, заради извеждането им на свободния пазар на ток  от 1 октомври 2020 г. и за да не плащат скъпи сметки, публикува в петък Министерството на енергетиката. Целта е около 300 хиляди фирми, които са засегнати от поправките в Закона за енергетиката, приети под натиска на Европейската комисия за освобождаването на електроенергийния пазар, което България бави от години и е последната страна член, която още не е с напълно пазарни цени на тока. Битовите клиенти засега остават на защитения пазар, където цените се определят от комисията за енергийно и водно регулиране. Предвижда се те също да трябва да си търсят търговци на ток, но извеждането им ще стане на два етапа - до 2023 и 2025 г., какъвто ангажимент е поела България пред Европейската комисия.

Засегнатите от промяната клиенти трябва да получат до 26 юли уведомление от всяко от електроснабдителните дружества - "ЧЕЗ Електро България", "ЕВН България Електроснабдяване", "Енерго-Про Продажби" и "ЕСП Златни пясъци", че ще им бъде спряно  от 1 октомври 2020 г. електрозахранването. Отделно тези дружества трябва да публикуват в същия срок на сайтовете си списък с потребителите си, които са длъжни да си намерят търговец на ток. Това означава, че тези 300 хил. абонати трябва да започнат да си търсят търговци, а фирмите, които са длъжни да обявят обществени поръчки да сторят това. Срокът за сключването на договори за доставка на електроенергия трябва да приключи до 30 септември. Месец по-рано енергийният регулатор трябва да е одобрил образец на типовия договор, с който да се уреждат условията за доставка на електрическа енергия в периода 1 октомври 2020 - 1 юли 2021 г. на фирмите, които не са си намерили свободен търговец. Ако нямат договор, те автоматично ще бъдат прехвърлени от обществения доставчик, към който са, на търговеца на ток на същата компания, и ще се сключи този типов договор. Целта му е да се осигури преходен период, за да не отидат потребителите директно на доставчик от последна инстанция, цъдето тарифите са доста по-високи от тези на борсата за ток. От енергийното министерство информират небитовите клиенти, че могат да видят кои са лицензираните търговци на ток на сайта на КЕВР. До края на 2020 г. регулаторът ще трябва да разработи платформа, на която абонатите ще могат да сравняват офертите на търговците и да избират най-изгодните цени според своя профил на консумация на електроенергия.

Търговците на електрическа енергия са длъжни да предоставят на оператора на платформата ежемесечно актуална информация за офертите си за крайните клиенти с очаквано годишно потребление под 100 000 кВтч. Ведомството предупреждава засегнатите потребители, че трябва да са активните страни в търсенето на търговец на ток, защото ако не направят това до края на юни 2021 г., ще трябва да плащат доста по-скъпо за електроенергията. Нито един от клиентите обаче няма да остане без електрозахранване.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ