28 Март 2024четвъртък13:54 ч.

6-о и 7-о място за гребците ни в Пловдив

/ брой: 214

visibility 41

Двойката без рулеви Кристина Бончева и Луиза-Мария Русинова остана на шесто място на европейското първенство по гребане, което завърши в Пловдив. Двете финишираха с време 7:47,99 мин. - на 18,77 сек. след шампионките от Румъния.
На скиф световният вицешампион при младежите Георги Божилов спечели финал "Б", което му отреди 7-мо място в крайното класиране с време 7:18,19 минути.
В същата дисциплина при жените Теодора Гешева остана последна във финал "Б" и се нареди 12-а в крайното подреждане. Златото спечели настоящата световна шампионка Мирка Кнапкова (Чех).
На двойка скул лека категория Златко Караиванов и Васил Витанов финишираха втори във финал "Б" и заеха 8-мо място в крайното класиране. На двойка скул Неделчо Василев и Любомир Господинов са 9-и, след като завършиха трети във финал Б. На двойка без рулеви Тери Георгиев и Кристиан Василев са 12-и, след като останаха последни във финал Б.
Следващата година през август гребният канал в Пловдив ще е домакин на световното първенство за мъже и жени в неолимпийските дисциплини, както и за юноши и девойки.

"Това са младите надежди на българското гребане. Бъдещето е в тях и имат потенциал. На границата сме от големия финал на европейско първенство и до олимпийските квоти. Вярвам, че ще успеем да вземем поне 1-2 квоти за Игрите в Лондон догодина. Всичките ни гребци са под 23 години, но се състезават освен с връстниците си, и с мъжете и жените. Георги Божилов беше в големите лодки и отскоро е на скиф, което е най-тежката дисциплина. Ако го запазим за гребането, той може да развие големия си потенциал", коментира спортният министър и бивш национален треньор Свилен Нейков. На церемонията по закриването на първенството министър Свилен Нейков, председателят на организационния комитет Иван Попов и заместник-кметът на Пловдив Георги Титюков получиха медали за заслуги към организацията на европейския шампионат от Международната федерация по гребане (ФИСА).