20 Април 2024събота07:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Трайчо Трайков:

Ако "Белене" няма развитие, темата се затваря

България иска да предоговори условия по газовата връзка с Гърция

/ брой: 176

автор:Дума

visibility 217

След една година проектът за строителството на АЕЦ "Белене" трябва да се развие или да бъде затворен като тема. Това заяви вчера министърът на икономиката Трайчо Трайков. По неговите думи дотогава би трябвало да стане ясен инвеститорският интерес към проекта. Трайков каза, че остава и вариантът за строителство на седми блок в АЕЦ "Козлодуй", който в много отношения бил по-евтин от новата централа в Белене, но в този му вид въпросът е стоял преди започването на проекта за АЕЦ "Белене". Ако този проект не стане, изграждането на седми блок ще бъде форсирано. Тази опция остава обаче и при реализиране на АЕЦ "Белене", каза Трайков.
България иска да предоговори част от условията за изграждането на газовата връзка с Гърция и затова проектът не се развива с бързи темпове, заяви Трайков. По думите на министъра при внимателен анализ на проекта с Гърция се вижда, че българският интерес не е защитен достатъчно, което трябва да бъде осигурено след предоговаряне на някои от клаузите, още повече че това ще е първата тръба на българска територия, която няма да е изцяло наша собственост, а наполовина. Той отхвърли и съществуването на някаква зависимост между газовата връзка с Гърция и другия проект с участието на двете страни - петролопровода "Бургас-Александруполис". Според Трайков в 90% от проектите с международно участие България е обвързана с договори, клаузи и постановки, които не отговарят на най-добрия интерес на страната.
Министърът съобщи още, че се планира газовата връзка с Турция да се изгради по спецификацията на проекта за европейския газопровод "Набуко" и така да стане началото на газопровода. Финансирането на проекта трябвало да се осъществи в рамките на отпуснатите от ЕС 200 млн. евро по Европейския план за икономическо възстановяване. Трайков съобщи, че идеята е подкрепена от "Набуко пайплайн" и от еврокомисаря по енергетиката от Германия Гюнтер Йотингер.



 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ