20 Април 2024събота09:43 ч.

Лео Меси (№10) открива резултата за победата на Аржентина над Австралия, Снимка БТА

Аржентина на 1/4-финал

Лео Меси с 1000 мача в богатата си кариера

/ брой: 236

visibility 210

Аржентина се класира на 1/4-финал на Световното. Лео Меси и компания срещнаха неочаквани трудности, но все пак сломиха Австралия с 2:1. Така "гаучосите" стигнаха за девети път до фазата на най-добрите осем отбора.

На стадиона в Ал Раян Лео Меси (35) откри, а Хулиан Алварес (57) внесе за малко спокойствие в лагера на "албиселете". Последните минути обаче бяха напрегнати, след като Енцо Фернандес (77) си вкара автогол. До края "кенгурата" натискаха, а най-големият пропуск направи резервата на Австралия Гаранг Куол, който в седмата минута на добавеното време очи в очи с Емилиано Мартинес не успя да го преодолее.

Мачът беше паметен за Меси - №1000 в богатата му кариера. Само малцина са стигнали до тази бройка. 7-кратният носител на "Златната топка" има внушителните 789 попадения и 348 асистенции. Така Меси има директен принос за общо 1137 гола в кариерата. Това означава, че Бълхата бележи по гол на всеки почти 104 игрови минути. Ако към попаденията се причислят и асистенциите му, то Лео прави едното от двете на всеки 72 мин. За 1000 мача той има 683 победи, 191 равенства и 126 загуби. В тях аржентинецът е спечелил изумителните 41 трофея на клубно и национално ниво. За Аржентина Лео има 169 срещи, в които е вкарал 93 пъти и е асистирал за още 53. В 778 мача за Барселона Меси е записал 672 гола и 303 асистенции. За ПСЖ, чийто футболист е в момента, нападателят е вкарал 23 пъти и е подал за още 29 в 53 двубоя.

"Важното е, че продължаваме. Когато работим като колектив, можем да стигнем далеч. Никой не иска да си тръгва оттук. Започнахме трудно в този турнир и става все по-трудно. Радвам се, че контролирахме мача. Играхме по-добре от съперника. Можехме да отбележим и още голове. Имаше леко отпускане в последните 15 минути и ни върнаха един гол, но в края и ние имахме още шансове. Беше тежък мач", каза Меси.

Той задмина легендарния Диего Марадона по голове за Аржентина на световни финали. Нападателят на ПСЖ вече има девет попадения. Пред него е само Габриел Батистута с 10.

"Бълхата" подобри рекорда на еквадореца Иван Уртадо за южноамериканец с най-много мачове за страната си. Той има вече 169 двубоя за Аржентина. Според ФИФА световният рекорд се държи от Бадер Ал-Мутве, който има 196 мача за националния тим на Кувейт.