16 Април 2024вторник13:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Филип Кордери:

Българите осъзнават, че живеят в несправедливост

Хората в цяла Европа страдат от мерките на консервативните правителства в криза, казва генералният секретар на ПЕС

/ брой: 227

автор:Ралица Николова

visibility 1626

Филип Кордери е роден във Франция на 17 април 1966 година. Завършва икономика в Университета в Париж. Един от основателите на ЕКОСИ-Младежката организация на ПЕС, а през 1992 г. става първият й председател. До 2004 г. е оглавявал Международния отдел на Френската социалистическа партия. От юни 2004 г. е генерален секретар на Партията на европейските социалисти. Член е на Националния съвет на Френската социалистическа партия. Женен, с три деца.

"Навън Калфин е известен като човек с високи принципи "



"Справедливите идеи на БСП вдъхват надежда, която измества отчаянието "


- Г-н Кордери, имахте възможност при сегашната си визита в България да посетите няколко градове из страната. Какво настроение усетихте у хората, напомня ли то на гневните социални бунтове из Европа и Америка от последните месеци?
- Наистина попътувах извън София, бях на посещение в Ловеч и в Тетевен. Срещнах се както с представители на партията, така и с други граждани. По време на разговорите си с хората установих, че има надигащо се недоволство. Това недоволство е най-вече сред тези, на които им е омръзнало управлението на ГЕРБ. Все повече са българите, които са недоволни от управлението и на местно, и на централно ниво. Все повече са хората, които се убеждават, че ГЕРБ не правят нищо за обикновения човек. Българите, убедих се в това, виждат как управляващите използват страха на хората и се опитват да наложат натиск върху тях чрез купуване на гласове. Виждат и друго - че не се спазват икономически стандарти, стандартите, свързани със социалната политика, нарушават се демократичните принципи. Виждат, че има ниски пенсии и заплати, различни стандарти в образователната система, болници, които не се финансират...Не само чувстват, те осъзнават, че живеят в несправедливост. Не знам какви са приоритетите на ГЕРБ, но те очевидно не са в полза на интересите на хората. Освен този гняв обаче виждам и надежда, която е свързана с динамичната кампания, която се провежда от БСП. Надежда, свързана с един добър кандидат за президент, какъвто е Ивайло Калфин. Той има ясна и категорична визия за това каква трябва да е България. Той има и може да отстоява позиция за това къде трябва да се намира България и след няколко години. Тази надежда е свързана и с кандидатите за местна власт, подкрепени от БСП. Те имат една много добра репутация сред хората и нови социални идеи. Справедливите идеи вдъхват надежда и тя измества отчаянието от управлението на ГЕРБ.
- Познавате Ивайло Калфин още от годините, в които бе външен министър и член на ЕП. Как бихте коментирали неговата визия за България в международно отношение и доколко тази визия е функция на президента?
- Да, с Ивайло се познаваме от години. Смея да кажа категорично, че той си е изградил много добър имидж на международно ниво. Смятам, че той притежава всички необходими качества, за да бъде един достоен и добър държавник. Той не е просто мениджър на компания за разлика от своя опонент. За него държавата е свързана с кауза, а не с бизнес. Смятам, че Ивайло много добре познава и страната си, и хората в нея. Има установени контакти в Европа. А това е добре за българите, но би му помогнало много и като президент. Навън Калфин е известен и като човек, който следва високи принципи и има морално поведение. Убеден съм, че като президент на страната той ще продължи да поддържа тези високи принципи и стандарти.
- Готова ли е Източна Европа да се обърне към лявото управление така, както това се случва във все повече държави от континента на Запад?
- Със сигурност да. Виждаме успешно проведените избори в Дания, в Берлин и победата във френския Сенат. Хората все по-ясно виждат, че обещанията на консервативните правителства по отношение на икономиките в криза всъщност не се сбъдват. Всъщност консервативните правителства затягат все повече финансовите мерки, снижават обществените стандарти и в крайна сметка само хората страдат от всичко това. Вижте какво се случва с приятелите на Борисов като Саркози, Меркел, Орбан, Берлускони. Подриват се демократични принципи, застрашават се справедливостта и правосъдието. Не се спазват медийните закони, не се провеждат честни избори. А всичко това подрива демокрацията. В същото време все повече хора разбират накъде вървят нещата и това ги тревожи. Наистина имаме големи надежди, че социалистите и социалдемократите ще се върнат на власт след изборите и във Франция, и в Германия, и в Италия, и в България.
- Може ли да направите аналогия между бунтовете във Франция преди няколко години срещу имигрантите от крайните квартали и социалния бунт у нас след Катуница за това, че държавата не работи еднакво за всички?
- Права сте. Доколкото съм запознат със случващото се тук, смятам, че това не е етнически проблем, а по-скоро проблем, който е свързан с определени лица, които са над закона и печелят много пари. А за да предотвратим подобни неща, трябва да осигурим закони, които да бъдат еднакви за всички. Виждаме обаче, че това не се прави от консервативните правителства. Напротив - толерират се само определени групи от хора, които са приближени или приятели на управляващите. Хората го забелязват, те не са слепи. Това ги гневи и те с право протестират.

Билетът за влак поскъпва с 20% от 7 май

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 72

Тецовете в Източномаришкия басейн минават на газ

автор:Дума

visibility 189

/ брой: 72

Инфлацията леко се забавя, но храните поскъпват

автор:Дума

visibility 180

/ брой: 72

Заплаха за поливния сезон в Пловдивско

автор:Дума

visibility 188

/ брой: 72

Разногласия в Тел Авив за отговора срещу Иран

автор:Дума

visibility 189

/ брой: 72

В Гърция забраниха паленето на огън

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 72

Кипър спира да дава убежище на сирийци

автор:Дума

visibility 180

/ брой: 72

Накратко

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 72

Широко затворени очи

автор:Мая Йовановска

visibility 174

/ брой: 72

"Наивният" Иран

автор:Юри Михалков

visibility 159

/ брой: 72

Ще изпратим ли на изборите отново бандити във властта?

visibility 174

/ брой: 72

За нов икономически модел в ЕС, базиран на знанието

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 72

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ