Националите ни загубиха и от Косово

/ брой: 110

автор:Марин Милашки

visibility 1519

България реално се прости с надеждите за Евро 2020 още преди да бъдат преполовени квалификациите. В мач от IV кръг на група А футболистите на Краси Балъков бяха посрамени и загубиха от гостуващия Косово с 2:3. Така "лъвовете" останаха с 2 т. и се свлякоха на дъното на класирането. До края те имат още шест мача, но два от тях са срещу суперфаворита Англия, така че шансовете за класиране вече са илюзорни. За финалите отиват първите два тима. А те за тях няма как да се класират, защото досега нашите не записаха нито една победа.

Пред около 6000 души на Националния стадион Косово имаше огромно превъзходство в притежанието на топката (61%) и отправи близо три пъти повече удари (17 срещу 6). Гостите успяха без проблеми да надиграят българите по всички показатели, а феновете им, които наброяваха към 1000 души, нееднократно надвикваха нашите. Най-големият проблем обаче не е загубата, а в отстъпването във физически и технически аспект. Към това може да се прибави и липсата на желание в младоците. Единствено 22-годишният Кристиан Димитров се включи на ниво след почивката, когато замени трагичния Васил Божиков.

На "Васил Левски" точни бяха капитанът Ивелин Попов (43) и именно Димитров (55), но бойките косовари пронизаха Ники Михайлов чрез Милот Рашица (14), Ведад Муричи (64) и Елбасан Рашани (90+2). Така Косово 14-и пореден мач е без загуба и вече мечтае за първи финали в историята си. България пък не успя да спечели за седми пореден път.

Началото беше тежко за нашите, които от първите минути бяха пресирани от съперника. Резултатът не закъсня и гостите поведоха след детинска грешка на Страхил Попов. В ситуацията благоевградчанинът странно опита да изчисти с пета топката зад гърба си, но не успя и подари кълбото на Рашица, който прониза Михайлов от няколко метра. В края на полувремето щастливо Попов изравни. Съдията Мадс Кристоферсен пусна авантаж, след като Галин Иванов беше фаулиран, Попето напредна и от границата на наказателното поле матира стража на гостите Ариянет Мурич. "Лъвовете" изиграха силни първи 20 минути на втората част. В 55-ата минута с дебютния си гол за България резервата Кристиан Димитров донесе домакинския обрат. Защитникът на Ботев Пд се разписа с глава след центриране от корнер на съотборника си Тодор Неделев. И вместо да се вдигнат и да вкарат трети гол, "трикольорите" допуснаха нов. Антон Недялков и Михайлов увиснаха след центриране отляво и Ведад Муричи изравни. Голът сломи домакините, които до края на мача не направиха почти нищо. В добавеното време Елбасан Рашани донесе трите точки на косоварите. След центриране отляво нападателят се пребори за позиция с Иван Горанов и без проблеми се разписа, за да оформи резултата. Преди това косоварите профукаха още 2-3 чисти положения.