28 Март 2024четвъртък21:55 ч.

България обърна Чехия с 3:1, ще спори за пето място в света

/ брой: 189

visibility 55

Волейболният тим на България под за мъже до 21 години ще играе за пето място на световното първенство, на което страната ни е съдомакин заедно с Италия. Волейболистите ни, водени от Найден Найденов, надиграха Чехия с 3:1 гейма (24:26, 25:22, 25:22, 25:23) в плейофен мач в италианския град Карбония. Така след трудностите на родна земя, тимът ни успя да покаже възможности и ще се бори за място максимално близо до първата четворка  срещу Бeлгия,  която изненадващо надигра Бразилия  с 3:1 гейма също след обрат.
Нашите поведоха с 3:2, след като Александър Николов записа страхотен пайп. Единична блокада на Самуил Вълчинов и 4:3. Нов успешен пайп на Александър Николов доведе до равенство 5:5. Единичен блок на Лазар Бучков даде преднина на България — 6:5. Троен български блок и отборът ни поведе с 8:5, но бе бързо застигнат при 10:10. Чехия поведе с 14:13 след атака в центъра на Якуб Клаймон. България изравни при 17:17. Възпитаниците на Ян Свобода поведоха с 2 точки при 19:17 и Найден Найденов взе прекъсване. Самуил Вълчинов успя да изравни при 19:19. Чехия стигна до геймбол при 24:23. Найден Найденов взе второто си прекъсване за първата част. България успя да изравни -  24:24, обаче Александър Николов би сервис в аут, а Денис Карягин атакува в аут от зона 2 и чехите спечелиха първата част с 26:24.
Вторият гейм също започна  равностойно, а равенството се запази до 7:7. Денис Карягин изведе България напред с 8:7. успешен пайп на Самуил Вълчинов и България поведе с 10:9. Чешките волейболисти съумяха да поведат с 13:11 и Найденов побърза да вземе прекъсване. България успя да изравни резултата при 14:14 и да поведе с 15:14. Българите  дръпнаха със 17:15. Ас на Самуил Вълчинов - 18:15 за България. Ян Свобода взе прекъсване за Чехия. Националите дръпнаха с 3 т. при 23:20.  Александър Николов изведе България до геймбол при 24:21. Георги Татаров атакува успешно от зона №2 и България спечели втората част с 25:22.
В третата част чехите поведоха  с 12:8, а Юрий Микуленка увеличи преднината им до 14:9. Ас на Георги Татаров - 11:14. Самуил Вълчинов се справи с тройна блокада за 12:14. Георги Татаров игра с блокадата и България изравни при 14:14. Чехите успяха отново да дръпнат с 2 т. -  16:14, но великолепна атака на Георги Татаров намали до 15:16. Ас на Петър Спулак и 19:16. Найден Найденов взе прекъсване за България. Юрий Микуленка направи преднината на Чехия 20:17. Успешен пайп на Матуш Дрохановски и 21:17 за момчетата на Ян Свобода. България намали до 20:21 след единична блокада на Георги Татаров. Ян Свобода взе ново прекъсване за Чехия. България изравни след страхотен пайп - 21:21. Единичен блок на Самуил Вълчинов и България поведе с 22:21. Два аса на Александър Николов и България стигна до геймбол при 24:21. Отлична атака на Самуил Вълчинов от зона 4 донесе точката, с която нашите спечелиха третата част с 25:22.
Найден Найденов остави в състава Стоил Палев и Георги Татаров и в началото на 4-ата част и България поведе с 8:6. Георги Татаров атакува мощно от зона 4 по диагонала за 11:9. Ас на Цветан Николовски даде преднина от 4 точки на България при 14:10. Ян Свобода взе прекъсване. Георги Татаров атакува мощно по диагонала от зона 2 за 16:13. Българските волейболисти поведоха с 18:16, но Георги Татаров атакува в аут и Чехия изравни при 18:18. Ас на Цветан Николовски и 22:19 за България. Чехите намалиха до 21:22 и Найденов взе прекъсване. Резултатът бе изравнен при 22:22, но Самуил Вълчинов бързо даде преднина на България при 23:22. Единична блокада на Самуил Вълчинов изведе националите до мачбол при 24:22. Самуил Вълчинов игра с блокадата и донесе победната точка на България в мача с 25:23.