29 Март 2024петък15:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Янаки Стоилов:

България се нуждае от нов тип следпреходни политици

От партийния храст на ГЕРБ няма да изскочи нищо по-голямо от Бойко Борисов, смята лидерът на Лявото крило в БСП

/ брой: 107

автор:Веселка Венкова

visibility 1712

ЯНАКИ СТОИЛОВ е народен представител от БСП в 7-ото ВНС, в 36-ото, 38-ото, 39-ото, 40-ото и 41-ото НС. Доцент по теория на правото в СУ "Св. Климент Охридски". Основният му теоретичен труд е книгата "Държавната власт". В годините на прехода е неизменно в светлината на прожекторите, но оценката за него е: "един от малкото български политици, останали извън мръсотията в политиката". Казаха го представители на университетските партийни организации в община "Студентска", които го номинираха в началото на май за кандидат-президент на БСП.

- Наистина ли се смятате за автентичен изразител на лявото, г-н Стоилов?
- Да, защото последователно отстоявам интересите на хората на труда и не съм обвързан с корпоративни интереси - така е било и по време на нашето управление, и когато сме в опозиция. Надявам се, че и читателите на ДУМА ме възприемат така.
- Необходим ли е на България ляв президент сега?
- Национален, български президент е необходим. Той трябва да постави остро най-важните проблеми на съвременна България, които управлението на ГЕРБ задълбочи - угнетителната бедност, ширещите се престъпност и корупция, критичното състояние на здравеопазването, влошеното образователно ниво на нацията. Президентът трябва да е в състояние да изрази въжделенията на огромното мнозинство от българските граждани. Това може да направи истински ляв кандидат за президент. Кандидат, който не е изкушен от авторитарната власт, който е за републиканско и парламентарно управление.
- Заявихте, че няма да откажете кандидатпрезидентска номинация. Готов ли сте за "битка" - първо вътрешнопартийна, а после и на изборите?
- Не виждам основание да откажа, не защото се смятам за идеалния кандидат, но и Бенковски на Оборище е попитал "кои са по-достойните от нас". Не смятам да водя вътрешнопартийна битка за моята номинация. Участието ми в тази кампания не е просто лична амбиция, а голяма отговорност, защото България е в незавидно състояние. Защото на всяка цена трябва да скъсаме с нищетата, несигурността и бездуховността. Това изисква да намерим способност и сила да излезем на нов път - на пътя на развитието и модернизацията. Моментът е решаващ и за БСП - дали и в следващите години ще се запази като първостепенна политическа сила, за разлика от повечето партии на прехода. Поемането на тази отговорност си заслужава само ако социалистите и ръководството на БСП са убедени, че аз съм подходящият изразител на необходимата политика. Давам си сметка, че за партии като нашата спечелването на вътрешното състезание е не по-малко сложно и изпълнено с подводни течения, отколкото самите избори. Предпочитанието ми е кандидатът ни да бъде излъчен след предварителни избори, но това едва ли ще стане.
- Кои ваши "качества" биха ви попречили в този маратон?
- Не се движа по релефа на политическата конюнктура, откровен съм, не "се изхвърлям", не си търся покровители тук и извън страната. Нямам зад гърба си финансово-икономически групи. Някои ме смятат за нерешителен, но само глупаците са непоколебими.
- А какви качества не трябва да липсват на един кандидат за президент?
- Трябва да е добре образован, да има политически опит и авторитет, да не е злоупотребил с участието си в политиката, да има виждане за развитието на България. Да не е нито мадам "Yes!", нито мистър "No!". Или както е искал Левски от членовете на революционните комитети, "да са разсъдливи, постоянни, безстрашливи и великодушни". Бих добавил най-напред и безкористни. Апостола предупреждава, че "само едно от тези качества да липсва на водача, той ще оцапа работата". Президентът не бива да е в никакви зависимости, защото само така ще зависи от тези, които са го избрали.
- Готов ли сте за публична оценка на управлението на Георги Първанов, бяхте направил такава заявка, а и за анализ на президентската институция, откакто тя съществува?
- Не заобикалям въпроса. Георги Първанов стоеше най-добре на този пост в сравнение с предшествениците си. Той доказа, че президентът не е само представителна фигура. През първия мандат, когато излезе от името на БСП и се заяви като социален президент, той беше по-убедителен. В края на втория си мандат обаче обърна повече внимание на политическото си бъдеще, отколкото на президентското си настояще.
- Смятате ли, че Конституцията трябва да се коригира по отношение на президентските правомощия?
- Ролята на четвъртия президент е да отстоява Четвъртата, т.е. сегашната конституция. Това не означава, че тя не бива да се променя, да се усъвършенства, стига посоката да е демократична, социална и правова България, а не това, което сега се подготвя от финансовия министър във връзка с прословутия "пакт за стабилност". Държавният глава трябва да поддържа разделението на властите, но така, че да се постига единодействие на държавните институции за постигане на националните цели.
- Какво още може да направи държавният глава при сегашните си, както се твърди, "ограничени конституционни правомощия"? Те ограничени ли са впрочем или това се внушава на обществото с някаква цел?
- Президентът не може и не бива да измести изпълнителната власт, но той е не само представителна институция и разполага с важни правомощия. Президентът като държавен глава трябва да стабилизира държавата. В същото време от него се иска да споделя и изразява народните очаквания, да търси диалог с гражданите и техните организации, което му дава основание да предявява претенции към властта, особено когато тя забравя обещанията си. Това е много сложен баланс, но само чрез него президентът може да концентрира и насочва обществената енергия за решаване на най-важните национални задачи.
Чрез Консултативния съвет по национална сигурност той има право да постави въпросите за енергийната сигурност и стратегическите енергийни проекти, за ефективно противодействие срещу престъпността и корупцията, за облекчаване на реда за придобиване на българско гражданство и привличане на наши сънародници от чужбина.
Президентът трябва да организира обсъждания по въпроси с национално значение за регулирането на финансовата система, която да работи в интерес на икономиката и потребителите, за преодоляването на демографската криза, за балансирано развитие на регионите в България, за оползотворяване на членството ни в ЕС и пр.
- Мислил ли сте с какъв административен апарат трябва да работи държавният глава?
- Това е преждевременен въпрос, който изисква анализ на структурата и състава на сегашната администрация. Въпросът ще е актуален на по-късен етап.
- Но ще ви го зададем, когато му дойде времето.
- Стига да се наложи.
- Какъв президент е необходим на България? Намирате ли досегашните партийни номинации за интересни?
- България се нуждае от нов тип следпреходни политици. Бих се радвал, ако сред тях се нареди следващият президент - социалист по убеждения, патриот като самосъзнание, европеец по манталитет, с демократична култура. Такъв човек може да даде национална перспектива, да защитава националното достойнство и да осигури национална интеграция.
Ако използвам "Диви разкази" за описание на нашата обществена действителност, ще кажа: "Едно е да ставаш за дадена работа, друго е да я свършиш добре, трето и четвърто е да те издигнат и изберат." Само че в политиката всичко това обикновено е в обратен ред. Затова и разочарованията, особено българските, са толкова големи и чести. Прави впечатление изобилието от предложения за кандидат-президенти, включително в БСП. В тази медийна и социологическа суматоха се говори предимно за рейтинги, предпочитания и възможни политически комбинации. Но малцина от потенциалните кандидати съобщават какви идеи и политика отстояват, какви задачи си поставят, освен да бъдат издигнати или избрани.
- Смятате ли, че държавният глава Георги Първанов днес има морално основание да настоява за начало на президентския дебат шест месеца преди вота, след като той самият се кандидатира в 12 без 5 през 2001 г.?
- Политическите обстоятелства сега не са същите. Изборът на президент е мажоритарен, в който личността на кандидатите има голямо значение, но това не бива да "замъглява" политическите цели и последствия от един или друг избор. Всеки от кандидатите по най-добрия начин трябва да олицетворява определена политическа позиция и да заяви становището си по най-важните национални въпроси - развитието на икономиката, разпределяне на националния доход, гаранции за националната сигурност в глобалния свят, в който живеем. Това изисква време и не бива непременно да чакаме управляващите да вземат решението си, а в началото на лятото трябва да изберем своя кандидат. От партийния храст на ГЕРБ няма да изскочи нищо по-голямо от Бойко Борисов и трябва да сме готови за такова съперничество. Ние сме против стремежа на ГЕРБ да монополизира властта, но по-важното е да постигнем национално съгласие за общото си бъдеще в нашата единствена родина България.
- Каква кампания очаквате наесен?
- Политическият процес е динамичен, наблюдаваме значителни промени в обществените нагласи и в политическите предпочитания на гражданите. Това прави предстоящите избори твърде интригуващи. Те не са с предопределен финал - нито местните, нито президентските. Можем да очакваме груби манипулации на общественото мнение с всякакви средства. Проблемът е, че в кампанията, която не е спирала от лятото на 2009-а, се въртим в политическото всекидневие, в спорове по законодателната уредба за изборите, в опит да се използват властовите позиции за спечелване на някакво предимство. А всички тези въпроси все пак са на втори план. Битката не е да застанеш начело на залязваща нация, а плътно да се доближим до тези страни, с които се съизмервахме само допреди двайсетина години. Президентът е призван да сплоти нацията, за да постигнем достоен живот на всеки в България.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ