28 Март 2024четвъртък21:35 ч.

Белгиец побеждава на "Горна Росица", шампионът за 2010 г. остава 9-и

/ брой: 83

visibility 492

Белгиецът Клемен Десал спечели втория манш на I кръг в световния шампионат по мотокрос в клас МХ1. На мотополигона "Горна Росица" пилотът  на "Сузуки" триумфира и с титлата в Гран при на България, след като събра актив от 47 точки, колкото има и Стивън Фросар (Фр). Десал обаче спечели златната купа с победата си във II манш и второто място в първия. Вицешампионът от сезон 2010 записа време от 39:21.139 минути на трасето "Горна Росица", след като през всичките 20 обиколки разменяше постоянно мястото си с конкурента си от "Ямаха". В крайна сметка белгиецът финишира само с 1.222 секунди преднина пред Фросар. Трети остана Хонатан Бараганнас (Исп) с "Кавазаки", който спечели бронза и в Гран при на България.
Четвърти в общото класиране се нареди  Максимилиан Нагл (Гер), а неговият съотборник в КТМ и световен шампион от миналата година Антонио Кайроли (Ит) зае едва 9-о място.
Петър Петров завърши на 27-о място във ІІ манш на световния шампионат по мотокрос в клас МХ2. Българският пилот на Ямаха записа време от 37:26.331 мин. и остана с три точки в генералното класиране. Петров започна добре на старта, но в първия завой се сблъска с други двама състезатели и падна на трасето. 16-годишният българин не вдигна моментално мотоциклета си, а вместо това помогна на пристиснат от своята машина съперник. След това моторът на Петров не успя да стартира бързо и той изостана повече от минута зад временния лидер Кен Роксен. С развитието на състезанието пилотът на Ямаха направи истински подвиг, след като 8 състезатели, както и откарания в медицинския център след тежко падане Валентин Тейе.
В първия манш Петров отново не започна по най-добрия начин, но стигна до 18-о място след много силно каране в края. Благодарение на това българинът спечели 3 точки за генералното класиране на шампионата.
Кен Роксен (Гер) със Сузуки победи в Гран при на България с пълен актив от 50 т., пред Томи Сърл (Вбр) и Джефри Херлингс (Хол).