20 Април 2024събота07:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Берлин подготвял тотален контрол

Скандал: Германия имала таен план за спасяване на еврозоната

/ брой: 265

автор:Дума

visibility 29

Кризата в еврозоната и плановете за спасяването й е водеща тема за някои централни издания. В германски поверителен документ се посочва, че Германия има планове за създаване на европейски орган с огромна власт, който да може да поема контрола върху икономиките на затруднените страни, пише британският в. "Дейли телеграф".
Изданието разполага с копие от документа, разработен от германското Министерство на външните работи. Плановете на Берлин са представени в него на шест страници. В документа се призовава европейският стабилизационен механизъм - фондът за спасяването на еврото, който ще бъде установен до края на идната година, да бъде превърнат в европейска версия на Международния валутен фонд.
Въпросният Европейски валутен фонд ще може да поема пълен контрол върху затруднените страни от еврозоната, а самият документ е озаглавен "Бъдещето на ЕС. Необходими подобрения на интеграционната политика с цел създаването на един стабилен съюз". В него се предвижда да се въведат автоматични санкции, които могат да бъдат наложени на членките на еврозоната, които харчат над лимитите, въведени от Еврокомисията.
Същевременно в Берлин канцлерът на Германия Ангела Меркел и британският премиер Дейвид Камерън дискутират бъдещето на еврозоната. И двамата лидери оказват натиск за действия, насочени към стабилизиране на еврото, докато Италия и Гърция започват да прилагат серия спешни икономически мерки.
Между Берлин и Лондон обаче има разногласия относно идеята за въвеждането на данък върху финансовите транзакции. Той беше описан от британски министър като "данък върху Великобритания". Има се предвид, че потърпевши ще се окажат най-вече банките на Острова, които имат едни от най-големите капитали. Германия настоява и за по-голяма интеграция в ЕС, на което Великобритания се противопоставя категорично.
ХДС на Меркел, който управлява във Федералната република, иска Лисабонският договор да бъде поправен така, че да осигури възможности за по-близък фискален съюз в рамките на еврозоната. Високопоставени представители на ХДС предположиха, че ако всички 27 страни членки не могат да постигнат споразумение, промяната трябва да бъде одобрена от страните, използващи единната валута. Великобритания не членува в общия валутен съюз.
В четвъртък лидерите на Германия, Франция и Италия се зарекоха да работят заедно, за да се опитат да извадят Европа от дълговата криза чрез консолидация и мерки за икономии. Тримата изразиха съгласие, че Германия, Франция и Италия - като страни основателки на ЕС и трите най-големи икономики на Евросъюза - носят особена отговорност за еврозоната.
В. "Фигаро" пък наблегна на това, че европейците отново се разделиха по въпроса за ролята на ЕЦБ в дълговата криза. Франция иска ЕЦБ за играе по-важна роля, но Германия е против. На срещата на Г-20 в Кан Франция позабрави искането си, но тези дни отново го формулира. Франция иска ЕЦБ да купува дълговете на най-закъсалите страни от еврозоната, за да намали лихвите по заемите им. Но за Германия - една страна, която беше силно травматизирана от хиперинфлацията от 30-те години на миналия век - границата на независимостта на ЕЦБ не бива да бъде прекрачвана, пише "Фигаро". Ето защо Брюксел и другите страни членки обмислят нови варианти, които да се харесат хем на Париж, хем на Берлин. Един от плановете е ЕЦБ да даде спешно пари на заем на МВФ, за да ги излее той в спасителните планове за закъсалите страни от еврозоната.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ