29 Март 2024петък12:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Без Дянков по дянковски

МОН създава нови проблеми с агресивен проектозакон за НИМХ, урежда лично директора му, ощетява БАН, проявява правно своеволие

/ брой: 227

автор:Велиана Христова

visibility 3060

Приключва общественото обсъждане на проект за "Закон за Национален институт по метеорология и хидрология", изработен от МОН. Както е известно, този институт на БАН излезе на улични протести през 2018 г. с мотив, че академията го ощетявала в субсидията, че ще прекъсне работа поради липса на средства. И поиска да бъде прехвърлен към МОН. Протестите бяха организирани от кръг около тогавашния директор проф. Христомир Брънзов, който обилно описваше пред медиите "бедността" на НИМХ. Същите медии обаче странно потулиха доказателствата от БАН, че "бедност" там просто няма. Самият Брънзов в края на август 2018 г. бе освободен от поста с решение на УС на БАН заради личните си фирми, с които драстично нарушаваше Устава на академията, забраняващ изрично съвместяването на директорския пост в публичен институт с притежаване на частни фирми. ДУМА писа подробно за скандала, който в крайна сметка завърши с пълно удовлетворяване на исканията на Брънзов. 

НИМХ бе изваден от БАН по безпрецедентен от правна гледна точка начин - с преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет за 2019 г. Нещо повече, с тези разпоредби  цялото имущество, ползвано от НИМХ, което по закон е собственост на БАН, бе фактически незаконно отчуждено и, без да е посочено какво конкретно се отнема, то бе прехвърлено към новия институт с принципал МОН. С гласовете на 93-ма депутати! Освен имуществото, на новия НИМХ 

се прехвърлиха всичките му досегашни права

и задължения, архивите, обучението на докторанти (за което иначе според друг закон е задължително да има одобрение от акредитационната агенция НАОА), както и членството във всички международни организации от сектора. Но понеже това правно своеволие бодеше в петата на властта, работата трябваше да се оправи някак. С ПМС щ7 от 14.01.2019 г. бе приет Правилник за устройството и дейността на НИМХ, с който институтът  бе трансформиран в юридическо лице към МОН, получаващ делегиран бюджет от министерството. А г-н Брънзов бе назначен ни повече, ни по-малко за генерален директор. Но и това се оказа недостатъчно. От МОН посочват, че правилникът е нормативен акт, издаден за организацията и за вътрешния ред на дейността на НИМХ, и с него не се уреждат трайно обществените отношения, свързани с НИМХ. Затова е предложен проектозаконът, който от 1.01.2020 г. "създава" института като национална автономна научна организация в областите метеорология, хидрология и агрометеорология, осъществяваща и оперативни дейности в същите области и действаща като Национална хидрометеорологична служба. Прецедент на автономна научна организация към министерство със собствен закон е само Селскостопанската академия. Другата научна институция, създадена със закон от 1911 г., е самата БАН. Впрочем, предложеният нов Закон за НИМХ е два пъти по-голям от законите на двете академии (!). Според проекта НИМХ си има Научен съвет от хабилитирани лица и учени със степен доктор на науките, който посочва генералния директор, а го назначава министърът.

В доклада за предварителната оценка на въздействието МОН твърди, че през 2018 г., когато НИМХ е още в рамките на БАН, академията при разпределянето на бюджетните средства не е взела предвид специфичните разходи на института като научно звено и оперативна служба за обезпечаване на научно-приложната, оперативната и експертна дейност със 724 щатни бройки. И това поставило в риск неговата пълноценна работа. Първо, очевидно е, че

МОН не се интересува изобщо

от данните от БАН, които посочват точно какви суми са дадени реално на НИМХ и опровергават горните твърдения, изглеждащи като продиктувани дословно от г-н Брънзов. И второ - точно обратното твърди министър Красимир Вълчев няколко месеца по-рано в писмен отговор, постъпил в парламента на 9.01.2019 г. на въпрос на депутата проф. Станислав Станилов за резултатите от одита на МОН в НИМХ. Министърът потвърждава, че институтът разполага с достатъчно субсидия и пише: "Към 31.07.2018 г. са изразходвани 489 291 лв. за издръжка, или до края на 2018 г. остават средства за сметка на субсидията 1 118 770 лв., които обезпечават оперативните дейности на НИМХ". Пише също, че според одита в централата на БАН са подавани неверни данни за парите на НИМХ; че пари от издръжката са раздавани за възнаграждения; че директорът е утвърждавал поименно заплати, без да има правомощия за това; че на четирима души са дадени по 120% над основните заплати за съответните длъжности и т.н. А сега изведнъж БАН е набедена за виновна, пък нарушителят е разписан целият в бяло с всичките му дейности, които се оказват едва ли не най-важното нещо за националната сигурност на страната.

Разбира се, че дейността на метеоролозите и хидролозите е изключително важна за много сектори на икономиката и за живота на хората изобщо. Това е разписано на много страници в мотивите на Красимир Вълчев и в доклада за въздействието към законопроекта. Проектът е изготвен от работна група към МОН и текстът е съгласуван с екипа на НИМХ, всичките им съображения са взети предвид, казаха от МОН пред медиите. Очевидно е така, защото в законопроекта е разписана подробно дори спецификата на денонощния труд в станциите на НИМХ в страната. 

Друга постановка в проекта е, че имотите, които НИМХ управлява, стават публична държавна собственост. В момента повечето от станциите за метеорологични измервания са частна държавна собственост. С преходните разпоредби се постановява, че НИМХ е пълен правоприемник на предишния институт в БАН, включително на имуществените права, архива, проектите, членството в национални, европейски и международни организации по метеорология и хидрология, както и трудовите правоотношения със служителите във вида, в който съществуват досега. 

И нещо абсурдно:

според чл. 6 на проекта "всички държавни органи, публични организации и фирми с държавно участие са длъжни да предоставят на НИМХ безвъзмездно и в пълен обем метеорологична наземна и радиолокационна информация, с която разполагат". НИМХ извършва безвъзмездно дейност за нуждите на законодателната, изпълнителната и съдебната власт, но по заявка на физически и юридически лица може да предоставя услуги срещу заплащане (чл. 7) по цени, определени от Научния му съвет. Излиза, че  институти на БАН и висши училища, работещи по екологията и съвместно с НИМХ, ще трябва да му плащат, за да продължат работата!

Според законопроекта, на поста генерален директор си остава проф. Христомир Брънзов, за когото с влизане в сила на закона от 1.01.2020 г. започва да тече нов четиригодишен мандат (безпрецедентно законово уреждане на един човек).

Интересен момент в проекта е, че генералният директор на НИМХ и заместниците му не може да са еднолични търговци, съдружници, управители, синдици и пр. на фирми. В такъв случай фирмите на Брънзов, за които ДУМА писа подробно, не му позволяват да оглави НИМХ! Да, ама не, мерки са взети навреме. Справка в системата АПИС показва, че още на 9 септември 2018 г. (дни, след като УС на БАН го освобождава от поста директор) Христомир Брънзов е прехвърлил фирмата си ЕТ "Аналог", чрез която е собственик на друга фирма - консорциума МСЕ (Метеорологични системи и екипировка), на... дъщеря си. Човекът е чист. Толкоз.

И накрая. В доклада за въздействието МОН пише, че заинтересовани институции във връзка с новия закон са един куп министерства и организации, но сред тях липсва БАН, която реално е най-заинтересованата организация от промяната. Така е, защото и в проектозакона по никакъв начин не се посочва кое имущество, собственост на БАН, преминава към НИМХ в МОН. Има сгради например, строени от академията, в които екипи на НИМХ са били приютени.  Те са актувани в баланса на други институти. Сега излиза, че НИМХ като техен ползвател може да ги отнеме от академията с цялото нарушение на куп закони? Въпреки многомесечни настоявания на академията, а и на депутати в парламента, въпросът за имуществото да бъде анализиран, да се направи опис и да се реши от съвместна комисия, нищо такова не бе допуснато. И в чия угода, защо се прави всичко това, което напомня задкулисни целенасочени атаки срещу БАН в агресивен стил от времето на Симеон Дянков. Каква е целта? Пак имотите? Как юристите на МОН са допуснали описаните противоречия, вещаещи проблеми оттук нататък? Заинтересовани учени питат къде всъщност работи съпругата на главния юрист на МОН... 

Общото събрание (ОС) на БАН прие вчера становище по законопроекта. Стана ясно, че след напускането на академията 12 от учените на НИМХ са останали да работят в сродно новообразувано звено в БАН, а справка в Регистъра за академични длъжности и научни степени поставя въпроса, че само трима учени в  НИМХ-МОН покриват минималните изисквания по действащия Закон за развитието на академичния състав и може ли със закон да му се даде научен статут и право на докторанти без акредитация от НАОА. 

Освен това, законът превръща НИМХ в монополист на достъпа до метеорологични и хидрометеорологични данни. А натрупаните данни и архивът на НИМХ-БАН са резултат от дългогодишна дейност не само на този институт, но и на други звена от академията, затова всъщност става присвояване на интелектуален продукт. Монополът върху достъпа до данни би създал пречки за провеждане на научни изследвания и други дейности, базирани на тези данни, от други институции, предупреждават от академията. Не е истина, че НИМХ-МОН е единствен правоприемник на НИМХ-БАН, новият Институт за изследване на климата, атмосферата и водите в БАН също е правоприемник и би следвало всички права и задължения - имуществени, по интелектуална собственост, членство в различни организации на двете институции, да бъдат уредени чрез споразумение, казва правният отдел на академията. ОС на БАН призовава МОН да поправи очевидната грешка и да посочи изрично БАН като основна заинтересована страна по предлагания законопроект за НИМХ. Призовава и вузовете да вземат отношение, защото също ще са засегнати.   

Май без Симеон Дянков се действа по дянковски... 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 180

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 169

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 157

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 170

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 149

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 157

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 168

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 161

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 175

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 145

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ