20 Април 2024събота09:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Безсилие

/ брой: 173

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1698

През лятото, в разгара на скандала "НАП лийкс", финансовият министър Владислав Горанов се хвърли на амбразурата да защитава шефката на приходната агенция Галя Димитрова, защото събираемостта на данъците у нас се била увеличила многократно. Близо два месеца по-късно се оказа, че нещата не стоят точно така. Според публикувания одит на Сметната палата до 31 декември 2016 г. НАП има да събира зашеметяващите 29.8 млрд. лв. Това са предимно неплатени данъци заради измами или други нарушения, надути с лихвите върху тях. На практика става дума за кухи милиарди, които данъчните едва ли някога ще съберат. Според експертни оценки само 2,3 млрд. лв. от тях могат да бъдат върнати в хазната. 

Най-новите просрочени задължения са  2.1 млрд. лв., от които едва 55% са събираеми, 17% са частично събираеми, а цели 27% (578 млн. лв.) са определени от данъчните като трудно събираеми. Освен това се оказва, че за разлика от останалите членки на ЕС родната НАП не прави т.нар. анализ, който изчислява разликата между прогнозираните и реално събраните данъци. Съотношението между тези две величини показва ефективността на данъчната политика на държавата. Чиновниците в Брюксел обаче го правят и ЕК вече обяви, че несъбраният ДДС у нас за 2017 г. е 12%, или 624 млн. евро. Подобна стряскаща статистика не излиза за пръв път. Миналата година съдът задължи НАП да предостави на организацията "Боец" информация, според която от 2000 до 2017 г. несъбраният ДДС е 16 млрд. лв. Тези данни просто доказват, че НАП само регистрира нарушения, безсилна да изпълнява основната си функция и да си събира вересиите. За сметка на това обаче приходната агенция си издейства промени в законите, които й дадоха право служебно да отписва задължения при изтичане на абсолютната давност от 10 г. По тази линия 10 млрд. лв. вече преминаха в небитието. Те обаче няма да са последните. 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ