31 Октомври 2025петък12:45 ч.

Ядем най-скъпите в ЕС ориз и брашно

Българските доходи са 66% от средноевропейските, а една трета от цените ни са най-високите

/ брой: 128

автор:Аида Паникян

visibility 1703

Единствената страна, член на ЕС, където брашното е над 1 евро (1 евро и 7 цента), е България. Българите ядат и най-скъпия в ЕС ориз - 2 евро и 70 цента. Нашенското сирене е едно от най-скъпите сред 27-те в ЕС, като само испанците и французите си позволяват малко по-скъпо от българското сирене, но в Нидерландия и Германия този продукт е с 10 до 20% по-евтин. След Нидерландия киселото мляко у нас е най-скъпото. Лидери сме и по цената на олио - над 2 евро за литър. Това обяви главният икономист на КНСБ Любослав Костов. Както съобщиха преди месец от синдиката, цените на стоките от малката потребителска кошница ще бъдат проследявани всеки месец до въвеждането на еврото. Т.нар. малка потребителска кошница е понятие за цените на 20 жизненоважни стоки и услуги, а покупателната способност на минималната заплата изключва промените на цените, като поставя на равна нога всички работещи в ЕС.
За година цената на брашното у нас е нараснала с 23%, като най-много е поскъпнало в Пловдив - с 28%, но хлябът е най-скъп в София (ръст с 20% от юни м.г.). В Дупница за година киселото мляко поскъпва с 16%, а доматите и яйцата са поскъпнали най-много в Ловеч. С 28% са поскъпнали картофите във Велико Търново. Обратно, в Силистра за година брашното е поскъпнало най-малко в страната - с около 16%, с около 2% по-скъп хляб ядат в Стара Загора, за габровци яйцата са поскъпнали най-малко. За цялата страна ябълките са рекордьори с 33% ръст на цената, кренвиршите са поскъпнали с 28%, но краставиците са поевтинели. Цените на млечните продукти в България са едни от най-високите в Европа, коментира президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Със 7,1% е поскъпването на годишна база, тоест малката потребителска кошница с 21 стоки и услуги от 103 лв. е стигнала до над 111 лв.
Българската ценова конвергенция е много по-бърза от тази на доходите, подчерта за пореден път Костов. Той е категоричен, че ситуацията изисква единствено нарастване на доходите. Общата стойност на малката кошница е 56 евро и 71 цента и е по-скъпа от Румъния, Хърватия и е почти колкото в останалите държави. 
Българската минимална заплата от 1077 лв. може да купи малката кошница 9,7 пъти. В Румъния и в Хърватия с една минимална заплата може 17 пъти в месеца да бъдат купени всичките 21 стоки, в Испания - 21 пъти, във Франция - 26, в Германия и Нидерландия - над 30 пъти. 
И докато българските доходи са 66% от средноевропейските, то цените на основните стоки са 125%. От две-три години имаме най-високите цени, коментира Пламен Димитров. 

БСП се пребори за по-висока минимална заплата

автор:Дума

visibility 120

/ брой: 204

Студентите платена форма ще имат право на стипендия

автор:Дума

visibility 114

/ брой: 204

Увеличиха с две години пределната възраст за военна служба

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 204

Връчиха наградите "Златен век", Камен Калев отказа отличието

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 204

Всяка сграда със собствен пощенски код

автор:Дума

visibility 118

/ брой: 204

Основен ремонт за 51 млн. лева на пътя Рудозем-Смолян

автор:Дума

visibility 119

/ брой: 204

Задава се нов собственик на "Лукойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 126

/ брой: 204

С 20% нарасна за година външният ни дълг

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 204

Си Дзинпин и Доналд Тръмп се споразумяха

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 204

Крайнодесните загубиха вота в Нидерландия

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 204

Русия кани западни журналисти в Донбас

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 204

Казахстан забранява ЛГБТИ пропагандата

автор:Дума

visibility 123

/ брой: 204

Динозаврите

автор:Александър Симов

visibility 102

/ брой: 204

Участието в управлението беше правилно решение

автор:Дума

visibility 123

/ брой: 204

Вечно виновните комунисти

автор:Александър Симов

visibility 2652

/ брой: 203

Голямо "Ако" в схемата

visibility 1659

/ брой: 203

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ