05 Ноември 2025сряда05:05 ч.

Калоян Паргов: Зафиров беше в Китай като председател на партията със 76 години отношения с ККП

автор:Дума

visibility 3656

„Атанас Зафиров беше в Китай в качеството си на председател на БСП, на партия, с която Китайската комунистическа партия има 76 години отношения“. Това заяви в ефира на Nova News зам.-председателят на БСП Калоян Паргов. 

Той обясни, че поканата за това посещение не е от сега, а от началото на годината.  По думите му китайският посланик в България Дай, на среща със Зафиров са уточнили две неща: държавното му посещение през месец май като вицепремиер и отделно партийното посещение за септември месец по случай края 80 години от края на Втората световна война и победата на Китай над Япония. „Всички срещи бяха партийни. Нямаше официални среща с министри, с ведомства, институции“, подчерта социалистът. 

Калоян Паргов коментира, че геополитическата позиция на страната ни не включва конфронтация с Китай. По думите му също така партийните посещения не са предмет на съгласуване. „Партийните дела са си партийни дела“, категоричен бе той.. 

Паргов наблегна, че има още много какво да се желае в отношенията между България и Китай. Той припомни, че през изминалото десетилетиеБългария се е включила в инициативата „Един пояс, един път“. „2018 г. бяхме посетени от делегация на много високо равнище от Китай, включително и икономически субекти, включваща и отношения между банки в Китай и Българската банка за развитие“, наблегна социалистът. Той коментира, че е ставало въпрос за предоставянето на значителни средства, които да послужат за съвместни инициативи. Паргов допълни, че през 2019 г. е установено стратегическото партньорство с Китай, което се базира на една декларация, подписана в Пекин от президента Радев и президента Си. По думите му в тази декларация са били включени пожелателно няколко неща: пряка авиолиния София-Пекин; високотехнологични производства, които да стъпят България, да създадат работни места, т.е. инвестиции, и то в такива производства, в които има висока добавена стойност, от което България се нуждае и клон на Bank of China да бъде разкрит България. „До този момент нищо не е направено. Време е да направим нещо по въпроса“, категоричен бе социалистът. Според него върху това трябва да бъде фокусът от посещението, а не кой на коя маса е стоял.

На въпрос дали това ще донесе проблеми в управляващото мнозинство, той заяви, че това няма да се случи.

Помолен да коментира вероятността за пореденвот на недоверие, Паргов заяви: „Със сигурност ще има. Добре е да напомни опозицията, че я има все пак.

Водата може да поскъпне с 200% в някои общини

автор:Дума

visibility 767

/ брой: 206

Домбровскис: Няма опасност от недостиг на горива в ЕС

автор:Дума

visibility 798

/ брой: 206

Пускат парното в София от днес

автор:Дума

visibility 859

/ брой: 206

Спират движението по Дунав мост край Русе

автор:Дума

visibility 793

/ брой: 206

ЕК призова Скопие да признае българите

автор:Дума

visibility 805

/ брой: 206

Доналд Тръмп: Дните на Мадуро като президент са преброени

автор:Дума

visibility 919

/ брой: 206

Изборен крах за СДСМ в Северна Македония

автор:Дума

visibility 828

/ брой: 206

В Одрин ще подготвят кадри за Бургас

автор:Дума

visibility 837

/ брой: 206

Милионерът извънземно

автор:Александър Симов

visibility 792

/ брой: 206

Проблеми в системата

автор:Таня Глухчева

visibility 738

/ брой: 206

Неизолирани случаи

автор:Симеон Николов

visibility 757

/ брой: 206

Сетила се Урсула да дойде на българския акъл

visibility 938

/ брой: 206

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ