20 Февруари 2026петък17:31 ч.

"Луковмарш" се проведе въпреки забраната на общината

Крум Зарков и Иван Таков остро осъдиха решението на съда за провеждане на шествието

/ брой: 31

автор:Дума

visibility 13800

За поредна година в София се проведе факелно шествие в памет на ген. Христо Луков, военен министър от Царска България. Мероприятието, известно като „Луковмарш“, се организира от Българския национален съюз „Еделвайс“. Провеждането му беше забранено от Столичната община, но заповедта на кмета Васил Терзиев бе обжалвана, а Административният съд в София отмени забраната. 
Маршът на участниците, облечени в черно, завърши пред къщата на ул. „Тракия“ в столичния квартал „Оборище“, където е живял генералът. Там бяха запалени свещи и факли, а присъстващите скандираха „Забранен, но не забравен“. На място имаше засилено полицейско присъствие, а движението по част от бул. „Княз Александър Дондуков“ бе временно блокирано.
От Столичната община съобщиха, че уведомление за провеждане на шествието е постъпило още през миналото лято, с искане то да се състои на 14 февруари 2026 г. по маршрут от пилоните на НДК през бул. „Витоша“, бул. „Патриарх Евтимий“, ул. „Г. С. Раковски“ и бул. „Княз Ал. Дондуков“ до ул. „Тракия“ 1. След становища на компетентните институции кметът издава заповед за забрана, която обаче е отменена от съда - ситуация, повторила се и през предходната година.
По-рано в събота пред Съдебната палата се проведе контрашествие срещу „Луковмарш“. Протестиращите преминаха по ул. „Алабин“ и стигнаха до Паметника на Васил Левски, скандирайки „София не е нацистки град“.
От МВнР също излязоха с позиция против провеждането на т.нар. Луков марш, като призоваха отговорните институции да предприемат всички законоустановени действия за предотвратяването му. Според ведомството подобни прояви са несъвместими с ценностите на българското общество и създават условия страната да бъде използвана като сцена за екстремизъм, нетолерантност и омраза, което уронва международния й авторитет.
Остра позиция разпространиха председателят на Националния съвет на БСП Крум Зарков и Изпълнителното бюро на Градския съвет на партията в София. В нея „Луковмарш“ е определен като „демонстрация на омразата“, която за поредна година се оказва „по-силна от закона“.
Социалистите заявяват, че съдебната отмяна на кметската забрана позволява провеждането на „парад на фашизма, расизма, ксенофобията и антисемитизма“ в центъра на столицата. Според тях подобни прояви насърчават опасни идеологии и подкопават устоите на обществото.
В позицията се подчертава историческата роля на ген. Луков като ръководител на Съюза на българските национални легиони през Втората световна война и се прави връзка с подкрепата за Закона за защита на нацията от 1941 г. От БСП посочват и депортацията на над 11 000 евреи от администрираните от Царство България територии към нацистките лагери на смъртта като „мрачно петно“ в историята.
От партията призовават всички институции да не допускат провеждането на подобни прояви, които според тях противоречат както на Конституцията и законите на страната, така и на обществените ценности.
„Ние сме се заричали в паметта на всеки един погубен живот в борбата срещу фашизма да не допуснем той да се върне. Няма да допуснем това да се повтори. Никога повече!“, се казва в позицията.

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 885

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 841

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 951

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 896

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 889

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 965

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 876

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 841

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 875

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ