15 Ноември 2025събота01:46 ч.

Няколко думи

Трагедия

/ брой: 196

автор:Барбара Пейчинова

visibility 25693

Едва ли има по-голяма болка от това да изгубиш дете. Но в България тази болка вече не ни стряска - тя стана част от ежедневието ни. Губим деца в катастрофи на пътя, давайки им мощни автомобили, губим ги, премазани на улицата от пияни шофьори, губим ги, намушкани в мола във "вражда между две компании"... 
Във всяко нормално общество децата са пазени, обичани, подготвяни да градят бъдещето. У нас те стават жертви - на бездействието, на агресията, на липсата на мисъл. Вместо да се развиваме, губим посоката и се превръщаме в държава без ценности и надежда, а самите ние - в съучастници.
Държавата - това сме ние, всеки от нас, а нашите деца са нашето отражение - на това, което наблюдават вкъщи, на това, с което сме ги закърмили. В момента те растат сами - без ясна посока, без смисъл, без цел. Докато ние, възрастните, които сме отговорни за тях, мислим как да оцелеем в държава, в която инфлацията е нараснала с повече от 40% за 5 години, младите се разхождат в мола с ножове и изливат агресия помежду си. 
За миг едно 15-годишно момче си отива от този свят, докато друго става убиец. 
Тази сцена не е компютърна игра и рестартиране няма, има опечалени близки и погубени животи, които няма как да се върнат. 
Трагедията е обща, защото позволихме моловете да се превърнат в арени на боеве и сцени на убийства. Оставихме децата да растат сами пред екраните, защото сме заети да им подсигуряваме "живот", който след това бива отнет за един миг на безотговорност, на нехайство, на човешка деградация.
Към 2022 г. България е на 4-то място в Европа по брой на полицаите на 100 хил. души население според Евростат. В Европейския съюз България отделя най-много средства за полицията, измерени като дял от брутния вътрешен продукт, според Института за пазарна икономика. Къде са защитниците на реда, ще попитат някои. Онези, които излизат на стачки и искат по-добри условия от системата?
Други ще попитат къде са родителите и защо децата им се разхождат безпризорни, сеейки агресия и смърт по улиците?
А трети - къде е държавата, която изгуби години в това да дискутира дали трябва, или не трябва да се забранят телефоните в училищата, вместо да действа, и в други всевъзможни дискусии, освен една основна - как да създадем здравословна и безопасна среда, в която да отглеждаме децата си? Как да направим повече спортни и младежки центрове, площадки, така че да ангажираме вниманието им по полезен и продуктивен начин. Как да направим така, че да отгледаме едно здраво и пълноценно поколение, а не счупено и изгубено, демотивирано и обезнадеждено? 
Има една мисъл: "Ако мислиш за година напред, посей ориз. Ако мислиш за десет години напред, засади дърво. Ако мислиш за сто години напред, образовай децата!" Ще успеем ли да го направим, защото без тях бъдеще няма.

Кабинетът одобри бюджета за 2026 г.

автор:Дума

visibility 2903

/ брой: 214

Тежките ремонти на магистралите приключват

автор:Дума

visibility 3227

/ брой: 214

България с най-голям спад на производството

автор:Дума

visibility 3049

/ брой: 214

Не се презапасявайте с гориво

автор:Дума

visibility 2913

/ брой: 214

Планираният бюджет на ЕС е най-големият

автор:Дума

visibility 2560

/ брой: 214

Безредици в мигрантски център до България

автор:Дума

visibility 2975

/ брой: 214

Киев удари със своя далекобойна ракета

автор:Дума

visibility 2956

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 2580

/ брой: 214

Град като паркинг

автор:Александър Симов

visibility 2972

/ брой: 214

У нас все парите са важни

автор:Таня Глухчева

visibility 2877

/ брой: 214

Има правен вакуум за сградната инсталация при парното

visibility 2940

/ брой: 214

Казахстан - пример за традиция и отвореност към света

автор:Дума

visibility 2883

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ