27 Октомври 2025понеделник19:14 ч.

Беса Лугичи, СНИМКИ СОФИЙСКА ФИЛХАРМОНИЯ

Фестивал

С обновенa сцена и ново име класическите концерти се завръщат край езерото в Правец

/ брой: 81

автор:Дума

visibility 51704

След грандиозно обновление и вече част от престижната световна верига "Hyatt", през месец май хотелът в Правец ще отвори врати под името "Hyatt Regency Pravets Resort". Фестивалът също променя формата и името си с амбицията да отговаря на високите стандарти на домакините.

Световноизвестни музиканти и певци ще се включат в първото издание на фестивала, който ще се състои на 21 и 22 юли. Своеобразен домакин на събитието ще бъде най-престижният български оркестър - Софийската филхармония, научи ДУМА от Кремена Николова-Флор, реклама и връзки с медиите на СФ.

"Pravets Art Nights" е наследник на "MozArt Festival", с организатор сдружение "Моцартови празници - 04" и подкрепата на община Правец, който бе създаден преди 18 години по идея на Снежина Аврамова, а оперната прима Христина Ангелакова беше негов дългогодишен творчески двигател. След нейната кончина проф. Борислава Танева пое организацията на фестивала. Заради натоварената си програма проф. Танева взе решение да се оттегли от позицията артистичен директор. Организаторите й изказват своята гореща благодарност за нейната всеотдайност и й желаят успехи в творчески и личен план.

Тромпетовата сензация Лусиен Реноден Вари 

Лусиен Реноден Вари

ще се включи в първия концерт на Софийската филхармония на 21 юли. Под палката на маестро Найден Тодоров тя ще представи Концерт за тромпет от Хайдн. Програмата на вечерта е почит към тримата големи виенски класици и включва още Увертюрата към "Сватбата на Фигаро" от Моцарт и Седма симфония от Бетовен. 

Френската тромпетистка Лусиен Реноден Вари е приветствана като "тромпетна сензация" от класическото радио KDFC. Изключителното й майсторство в интерпретиране както на класически, така и на джазов репертоар, прави присъствието й на съвременната концертна сцена уникално.

През февруари 2021 г. Реноден Вари, заедно с Филхармоничния оркестър на Монте Карло и диригента Саша Гьотцел, записва за "Warner Classics" компактдиска "Piazzolla Stories", който й носи наградата "Opus Klassik" в категорията за млад артист през август. Това е третият албум като изпълнител на "Warner", след "The Voice of the Trumpet" (2017), реализиран в сътрудничество с Националния оркестър на Лил и Роландо Виязон и "Mademoiselle in New York" (2019), записан с Бил Елиът и BBC Concert Orchestra - албум, с който Реноден Вари направи и своя дебют на BBC Proms по-рано същата година и който получи 4 звезди в BBC Music Magazine. Младата класическа звезда pазмести специално тежката си програма, за да се включи в "PravetsаArt Nights".

Изисканото косовско сопрано Беса Лугичи и един от най-добрите ни тенори Михаил Михайлов

Михаил Михайлов

ще блестят на сцената на 22 юли. Със стилна програма от обичани оперни арии и дуети те ще поздравят гостите на Правец. Публиката ще чуе и "Музика на водата" и "Музика на фойерверките" от Хендел, представени от националния оркестър. А организаторите обещават и феерия от фойерверки, които да допълнят празничната атмосфера. 

Билети за концертите  са налични на касата на зала "България" и Ивентим. Само до 15 май билети могат да се купят с 15% отстъпка.

Спорната "такса водомер" ще отпадне

автор:Дума

visibility 238

/ брой: 200

Автомобилният транспорт формира 17% от БВП

автор:Дума

visibility 217

/ брой: 200

Магистрала "Хемус" става приоритет за властта

автор:Дума

visibility 228

/ брой: 200

Съдът на ЕС отмени формулата за сметките за парно

автор:Дума

visibility 234

/ брой: 200

Ирландия прави завой наляво с жена президент

автор:Дума

visibility 236

/ брой: 200

Кюрдската съпротива се изтегля от Турция

автор:Дума

visibility 210

/ брой: 200

Учениците в Кипър имат нужда от психолог

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 200

Накратко

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 200

За ментето и оригинала

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 200

Добре дошли в миналото

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 200

Когато системата защитава убийците, става съучастник

visibility 234

/ брой: 200

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ