
Левицата предлага 40% намаление на таксите на студенти платено обучение
Настояваме докторантите да плащат 60 на сто от издържаката, която дава държавата, заяви Петя Цанкова
/ брой: 130
ПГ "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" предлага таксите за студенти платено обучение да бъдат намалени с 40%. Това обяви зам.-председателят на групата на левицата и зам.-председател на Комисията по образование Петя Цанкова в радиоинтервю. Тя подчерта, че промените, предлагани от управляващото мнозинство, са били подкрепени и от образователната комисия. Цанкова обясни, че след като парламентът гласува на първо четене таксите да са по-ниски с 25%, са постъпили становища от Съвета на ректорите и от Националното представителство на студентските съвети, които подкрепят идеята намалението да е с до 40%. „Това ще означава студентите да плащат 60% от издръжката, която определя държавата с единните образователни стандарти за държавна поръчка. Въвеждаме и ограничение, което да гарантира възможността на студентите, завършили първи курс, таксите да не бъдат увеличавани с повече от 20% от таксата от предходната година“, обясни Цанкова. Тя изрази благодарност на всички бъдещи висшисти, че защитават своите права. Цанкова ги поздрави за гражданската им позиция, че трябва да има предвидимост и устойчивост, които през последните години са липсвали.
"Друго наше предложение е за намаление на таксите за докторанти на 60%. В момента те плащат 70% от издръжката, която предоставя държавата. Изключително важно е държавата, академичната общност и представители на студентите да работят заедно", каза Цанкова. Тя припомни, че с промени в Закона за висшето образование се дава възможност и за второ безплатно висше образование, поради динамиката на пазара на труда.
С измененията се създава и възможност за обвързване на образование с договор с работодател. Петя Цанкова припомни, че по действащия закон при сключване на такъв договор студентът има право да получи образование не на собствена издръжка, но не е предвиден механизъм за прехвърляне на тези права към втори работодател, а това понякога се налага.
"С приетите промени се подпомага гъвкавостта в работата и образованието на студента, както и се стимулира взаимодействието между университети и бизнес. Много млади образовани хора заминават в чужбина и е важно да има политики, които насърчават оставането на младите у нас след завършване на висше образование“, категорична е Цанкова.
Тя обяви, че председателят на НС доц. Наталия Киселова е взела присърце решаването на проблема с таксите за студентите и е уверила, че законопроектът ще влезе на второ четене до края на юли след приемането му в Комисията по наука и образование.