Социалисти от Ловеч, Габрово, Троян и Горна Оряховица се поклониха пред паметта на депутатките в 37-ото Народни събрание Румяна Николова, Емилия Томова и Мария Захариева, загинали преди 29 години край ловешкото село Абланица. Венец от името на парламентарната група на "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" и от Националния съвет на БСП беше поднесен на паметника на лобното им място.
ДУМА припомня, че през 1996 г. трите социалистки пътували със служебен мерцедес към Велико Търново за тържествата по случай приемането на Конституцията и учредяването на първия граждански комитет "Заедно за България" в подкрепа на Георги Пирински за президент. Проливният дъжд и много високата скорост са попречили шофьорът на автомобила да овладее колата, след като е избегнал удар на появилата се на пътя жена. Секунди след това колата се обърнала и се блъснала челно в друг автомобил, чийто шофьор и трите депутатки починали на място.
Съболезнователни телеграми до близките на загиналите Румяна Николова, Емилия Томова и Мария Захариева тогава изпратиха държавни и партийни лидери. Президентът Желю Желев, министър-председателят Жан Виденов, председателят на парламента Благовест Сендов, както и стотици хора се поклониха пред тленните останки на депутатките.