16 Юли 2025сряда23:19 ч.

Снимки: Авторката

Репортаж

Когато си самодостатъчен

Има държави, които не могат да бъдат заплашени със санкции, защото си произвеждат всичко сами

/ брой: 129

автор:Таня Глухчева

visibility 96

Вероятно думата на 2025 г. ще бъде "мита". Вече месеци наред само за това се говори - как американският президент Доналд Тръмп води икономическа война с почти целия свят - богати и бедни държави, дори съюзи, за да направи Съединените щати отново велики. Свидетели сме как повечето лидери са готови на какви ли не отстъпки и компромиси, защото осъзнават, че са в губеща позиция, защото вместо да мислят като държавници и подобно на играта на шах, внимателно да преценяват възможните следващи ходове, те мислят само за днес, а не предполагат, че "утре" е толкова близо и крие опасности. Но ето, че това "утре" дойде.

Има страни като Китай, където политиците внимателно планират какво да се прави, за да може Поднебесната империя да се развива все повече. Защото там не се примиряват с постигнатото до момента и всеки ден е ново предизвикателство към създаване на предмети и интернет приложения, които да улесняват живота на хората. Колкото и американците да налагат забрани и да увеличават митата, това няма как да засегне азиатската държава, защото китайците са свикнали сами да си правят всичко. Така че единствените, които ще пострадат, са онези, които си мечтаят отново да станат велики, но по-скоро ще останат по-изолирани.
Китай е огромна по площ държава, където човек може да види абсолютно всичко: пустиня, дъждовна гора, острови, плажове, планини, море, океан, плавателни реки; предлага много исторически забележителности, култура, разнообразна кухня, различни езици и всичко, което в повечето случаи може да се види в други държави, но по отделно. Така туристите могат да изпитат всичко само в границите на една-единствена страна. Ако туризмът е важен за развитието на икономиката, то управляващите са си дали много ясна сметка за това и неслучайно от края на миналата година включиха немалко страни от различни краища на света в безвизова програма. За първата половина на 2025 г. бе отчетен значителен ръст на чуждестранните туристи. 
Но не само това е пример за добро политическо решение.

Инвестиране в младите и бъдещето

Нещо много важно, което навярно единствено социалистическите страни разбират, е необходимостта от инвестирането в младите хора, защото те са бъдещето. Затова се насърчава пътуването в чужбина и участието в различни учебни програми - да се опознае опитът на другите, да се вземе полезното, да се приложи на практика в китайското общество, но приспособено към местните култура и народопсихология, а не да се наложи с напълно несъпоставимите си характеристики.

Стимулиране за връщане в родината си

За разлика от повечето български студенти, които правят всичко възможно да останат в чужбина, китайските им набори имат желание да се върнат в страната си и да работят за нея. За това, разбира се, помага и правителството, което осъзнава важната си роля, особено за по-слабо развитите райони. Затова се отпускат помощи на младите да започнат бизнес в тези земи, хем да не обезлюдяват, хем да осигурят работни места.
Много млади агрономи се ангажират със създаването на нови сортове плодове и зеленчуци. Но те нямат нищо общо с изкуствените домати и краставици, заливащи европейските пазари. Китай е против ГМО-та и една от основните политики на страната е да се произвежда здравословна храна. По този начин се предотвратяват проблемите с наднорменото тегло, затлъстяването, високото кръвно, диабета и т.н. И така "с един куршум, се убиват няколко заека". Производството е родно, не се налага внос, не причинява болести, а може да се използва и за износ, при това на изгодни цени.

Протягане на ръка към останалия свят, намиране на нови пазари

Настоящето и успешното бъдеще зависят от историческата памет. Един важен урок от близкото минало е да се подсигурят храна, дрехи, удобства първо на местните, после да се отваря страната към света. Подобно нещо се наблюдава и днес. Едва, след като управляващите се погрижат за народа си, поглеждат към другите държави. Винаги с идеята да помогнат и да направят света по-справедливо място за живеене. Така например, ако преди години Китай беше известен с евтините стоки с лошо качество, днес положението е съвсем различно и все повече държави от различни континенти търсят сътрудничество, искат да бъдат част от инициативата "Един пояс, един път", подписват различни споразумения с Пекин, защото разбират, че там е бъдещето. Стоките отдавна са висококачествени и предпочитани на много места.
А САЩ са започнали много опасна игра, от която съвсем скоро ще се опарят. Който тръгва с рогата напред, може да печели известно време, но това ще е единствено заради страха, изпитван все още от някои по-малки държави, чувствайки болна зависимост от северноамериканската държава. Но Китай нито е малък, нито беден, нито ще търпи да бъде разиграван. На този етап той си е самодостатъчен във всяко едно отношение - производство на храна, развита технология, развит туризъм и др. Така че дори Вашингтон да реши да въведе и 200% мита върху китайските стоки, да наложи каквито и да било санкции, единственият губещ ще бъде той. Защото всички стоки, предназначени за американския пазар ще бъдат пренасочени към други, където ще бъдат приети радушно и без да се налага да се плащат такси.

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ