14 Юли 2025понеделник15:37 ч.

Няколко думи

Целта е постигната

/ брой: 29

автор:Евгени Гаврилов

visibility 22505

Тази година началото на т.нар. преход прехвърли 35 години. И въпреки това от време на време в публичното пространство изниква въпросът дали той свърши. Логично мненията са противоположни. За новобогаташите преходът успешно е приключил, след като държавните активи успяха да преминат в частни ръце. За по-голяма част от хората обаче всичко е било провал и измама.
В началото на промените решенията на МВФ и Световната банка станаха неразделна част от влошаващия се със скоростта на светлината живот. Тогава високоплатените чиновници от Вашингтон не ни смятаха за бедняци, защото според техните критерии да имаш собствен апартамент е голямо предимство. А при "омразния социализъм" над 90 на сто от българите имаха собствени жилища.
Наистина голяма част от тях бяха в панелните комплекси, възникнали в краищата на големите градове, наричани "спални комплекси". Наистина хората нямаха възможност да избират такива екстри като етаж и изложение, но за сметка на това имаха покрив над главите си и голяма степен на сигурност. Предишните поколения явно бяха късметлиите, които и с малките си заплати успяха да струпат по един дом. Същото обаче няма да може да се каже за идващите след тях.
Сега пазарната стихия е в разгара си. Жилища много, можеш да избираш. Въпросът е обаче, че само 10% от хората могат да си ги позволят. Показват го и последните анализи на специализираните агенции. Според един от тях вече всеки втори купувач на жилище, особено в големите градове, иска от инвеститорите отстъпка между 5000 и 10 000 евро от цената на имота. Няма информация колко от купувачите са успели да се спазарят успешно.
Защото в един от последните си доклади Европейската комисия предупреди, че поскъпването на имотите в България превишава допустимия праг. Това, което притеснява Брюксел, е двуцифреният ръст в цените на имотите в последните години.
Сякаш вече на никого не прави впечатление, че недвижимостите у нас, особено в големите градове, поскъпват с около 15% годишно. Сега между 5000 и 7000 евро за квадрат струва жилище в центъра на София. А в крайните квартали на столицата цената не пада под 2000 евро за квадрат.
Та да се върнем на въпроса за прехода. За по-голяма част от обикновените българи той ще свърши, според прогнозите, след десетина години, когато от собственици те ще се превърнат в наематели, каквато сякаш беше и неговата основна цел. И, както личи, поне тя е на път да бъде успешно постигната.

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 309

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 310

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 292

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 335

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 285

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 281

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ