Към момента на сключване на договора с турската енергийна компания "Боташ" нищо не го е изисквало. Това обяви министърът на енергетиката Жечо Станков в ефира на БНТ. Той е с 13-годишен срок и по него българската страна плаща редовно за достъп до турските газови терминали и преносна система, независимо дали се възползва от това или не.
А тази възможност остава почти неизползвана. Според Станков дори през 2023 г., когато е сключен договорът, България е разполагала с предостатъчно газ - от Азербайджан и от гръцки компании, които са били контрагенти на руската "Газпром", което изцяло е обезпечавало вътрешната ни консумация. В резултат България е разполагала с толкова много газ, че е трябвало да го продава на загуба. И сега договорът с "Боташ" прави газа в България по-скъп и държавата трябва да "жонглира с проблема", както се изрази Станков, за да компенсира това. "Купили сме си винетка за тир за магистрала, по която най-много може да се движи ван", образно описа той ситуацията.
Енергийният министър съобщи, че в момента се провеждат технически срещи с представители на турската страна, за да се намерят варианти за предоговаряне на крайно неизгодните за България условия. За това той похвали партийния си лидер Бойко Борисов, който неотдавна се срещна с турския президент Реджеп Ердоган.