10 Ноември 2025понеделник17:19 ч.

Предлагат ваксината срещу варицела да стане задължителна

/ брой: 210

автор:Дума

visibility 438

Ваксините срещу варицела да станат задължителни, предлага Министерството на здравеопазването. Промяната се прави по предложение на Националния експертен съвет по имунизации към министъра на здравеопазването. Експертите предлагат включване на варицелна моноваксина в имунизационния календар като задължителна, с последваща реимунизация. Целта е да се ограничи заболяването, тъй като варицелата е много заразна и се предава по въздушно-капков път.
С промяната се допълва Имунизационният календар на страната, така че първите бебета, за които ваксината ще е задължителна, ще са родените през 2025 г. Имунизацията ще е в две дози прилагане – първият прием ще е на 12-15 месеца, а реимунизацията на 4 години. Без втора доза ще са децата, които след поставяне на първата доза са се разболели от варицела.
Предлага се още и целева имунизация срещу респираторно-синцитиален РСВ вирус при бременни и възрастни хора, но тя ще е доброволна. Вирусът причинява от леки грипоподобни симптоми до тежко заболяване и дори смърт при бебета под шест месеца, но и при възрастни лица над 65 години и имунокомпрометирани.

БЕХ може да придобие "Лукойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 210

Фармацевтите плашат с протест заради нови правила

автор:Дума

visibility 567

/ брой: 210

Президентът дава стипендии на 23 ученици и студенти

автор:Дума

visibility 772

/ брой: 210

Местната власт взема решения в ущърб на обществения интерес

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 210

Милионерите у нас са се увеличили с 402 за година

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 210

Шефът на МВФ подкрепи бюджет 2026

автор:Дума

visibility 1041

/ брой: 210

Обявиха таксите при личен фалит

автор:Дума

visibility 899

/ брой: 210

Започна ремонтът на култовия хотел "България"

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 210

Хиляди португалци излязоха на протест

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 210

Белгия поема към всеобща военна служба

автор:Дума

visibility 877

/ брой: 210

Франция осъди ударите на САЩ на Карибите

автор:Дума

visibility 1020

/ брой: 210

Влюбен в България

visibility 769

/ брой: 210

Да ни видят майкини по телевизията...

visibility 839

/ брой: 210

Истинските причини

visibility 792

/ брой: 210

Философия на българското политическо лицемерие

visibility 497

/ брой: 210

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ