10 Февруари 2026вторник09:57 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Диагноза - русофобия

/ брой: 170

автор:Боян Бойчев

visibility 17032

Психично разстройство, характеризиращо се с нарушение на мисловните процеси и емоционалните реакции е определението за шизофрения. Заболяването най-често се проявява със слухови халюцинации, параноични или фантасмагорични налудности и т.н. 
Тази клинична картина е твърде близка до диагнозата "русофобия", от която боледува част от обществото ни и по-голяма част от политическия ни „елит“. Омразата към всичко руско се превръща в зараза, застрашаваща бъдещето ни. Някои от признаците на това заболяване виждаме повседневно. 
Опитите за забрана на изучаване на руския език. В края на миналата учебна година по различни медии, включително и по образователни сайтове, плъзнаха материали, в които училища бяха подложени на натиск, защото техни ученици са посещавали Руския културен център, имали руски кът с матрьошки, празнували Масленица. Трябва да си наистина с болен мозък, за да решиш, че да ядеш палачинки е руска пропаганда. Защото който и език да изучаваш, получаваш знания и за страната, и за хората, и за традициите, и за културата. Дори при „тоталитарния“ социализъм имаше езикови гимназии, в които се изучаваше английски, френски, немски, испански и т.н., заедно с традициите и културата на съответната страна. Сега, в „демократична“ България, да учиш за Русия се оказва, че е проблем. Много по-сериозен проблем обаче е, че българските деца в обикновено училище за целия курс на обучение по литература изучават от руската класика... само откъси от „Евгени Онегин“ на Пушкин. 
Но русофобите няма как да го разберат. За тях, ако нещо лошо се е случило, било дори природно бедствие, за всичко са виновни Путин и Русия. 
За тях е нормално да има постери срещу руската култура, а на сградата на Столичната община да се вее флаг на друга държава, която бе използвана като бухалка срещу Русия в интерес на Запада. 
Те не искат войната да бъде прекратена, радват се, че ще изпращаме барут и снаряди на фронта. Но готови ли са да изпратят и децата си там?
Забраната на руски телевизии и сайтове, отмяната на концерти на руски изпълнители едва ли са признаци на демократичност, за каквато претендира Европа и барабар и ние с нея.
И т.н. Клиничната картина е ясна. Нарушени са мисловните процеси на част обществото ни, насажда се емоционална омраза, внушава се параноичен страх от Русия, има налудничави видения за врага навсякъде наоколо. 
Но има и нещо друго. Омразата към всичко руско е равносилна на омраза към определена нация, а това е обикновен фашизъм. 
Не е ли време за лечение?

Църквата почита паметта на свети Харалампий

автор:Дума

visibility 127

И февруарските сметки за ток ще са по-високи

автор:Дума

visibility 1768

/ брой: 26

Ръст в борсовите цени на плодове и зеленчуци

автор:Дума

visibility 2642

/ брой: 26

Искат да се въведе данък върху подсладените безалкохолни

автор:Дума

visibility 1864

/ брой: 26

Сивият сектор в туризма се разраства

автор:Дума

visibility 1940

/ брой: 26

ТИСА предвижда данък за богатите

автор:Дума

visibility 2262

/ брой: 26

ЕС дава 15 млрд. евро за водния сектор

автор:Дума

visibility 2024

/ брой: 26

Гърците са "за" забрана на мрежите за деца

автор:Дума

visibility 1619

/ брой: 26

Накратко

автор:Дума

visibility 3388

/ брой: 26

Правя крачка назад, но оставам и вярвам в БСП

автор:Дума

visibility 1719

/ брой: 26

Кога посочвате лева, кога евро?

visibility 2294

/ брой: 26

Най-лесното решение, но дали е най-доброто

visibility 1855

/ брой: 26

ДЕКЛАРАЦИЯ

visibility 13490

/ брой: 25

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ