17 Юли 2025четвъртък23:24 ч.

СНИМКА БТА

Над 100 000 българи вече живеят на воден режим

Заради засушаването се очаква безводието да обхване още населени места

/ брой: 130

автор:Дума

visibility 204

Над 100 хиляди българи в 170 населени места и 60 общини вече живеят при воден режим, показват данни на БАН и ВиК дружествата. Основните причини за задълбочаващата се водна криза са климатичните промени и изключително амортизираната водоснабдителна инфраструктура, по която загубите надвишават 50%.
Сред най-засегнатите райони са Пернишка област, Североизточна България и Плевенско, където част от селата, като Новачене, страдат от хроничен недостиг на вода. "Купуваме си вода, понякога пием от кладенеца. Лятото не мога да пусна пералнята, няма налягане", разказва местна жителка. 
Според проф. Емил Гачев от БАН подобни суши ще стават все по-чести. "Три - четири седмици без валежи вече са норма. После пада пороен дъжд, идват наводнения и отново суша", предупреждава той. Средното ниво на язовирите в страната е 61%, като в Северозападна България запасите са под 25% от полезния обем.
Председателят на Надзорния съвет на Българския ВиК холдинг проф. Ганчо Димитров призна, че мрежата в много райони е изработена от остарели и некачествени материали. "Имаме азбестово-циментови и стоманени тръбопроводи, които вече са корозирали. Не е завършено и районирането, което да позволи ефективен контрол и насочване на средствата към най-проблемните зони", каза той.
Заради засушаването се очаква безводието да обхване още населени места. В Пернишка област водните загуби достигат над 80%, докато в София - 36%. Въпреки това, и столицата се сблъсква с проблеми - растежът в строителството затруднява присъединяването на нови сгради към мрежата. "София е проектирана за около 3 милиона души, капацитет има, но вътрешноградската мрежа се нуждае от сериозни инвестиции", коментира изпълнителният директор на "Софийска вода" Васил Тренев.
Все още не е ясно кога и с какъв ресурс могат да бъдат решени тези проблеми, но експертите са категорични, че без спешни мерки и реформи водната криза ще засегне все по-голяма част от населението.
Други населени места са с недостиг на чиста питейна вода. Жители на Брезник организират протест утре. Гражданите настояват за незабавни действия на институциите за осигуряване на достъп на жителите до чиста питейна вода без манган и други вредни вещества. Кметът на Брезник Васил Узунов излезе с позиция, в която посочва, че причината за настъпилата криза е нивото на язовир "Красава", което е критично ниско. Той обяснява, че се изготвят проекти за реконструкция и подмяна на водопреносната мрежа за намаляване на загубите по нея.
В края на миналата седмица там беше обявено частично бедствено положение заради установени несъответствия на питейната вода по показател манган.
Кметът на община Русе Пенчо Милков инициира създаването на експертна работна група, която да направи предложения за решаване на проблемите с безводието и повторното използване на дъждовната вода. Целта е да проучи добри световни и местни практики и да разработи стратегия под наслов „Водно бъдеще Русе“. Предвижда се разработване на пилотни проекти, приложими за обществени сгради и зелени площи, с цел демонстрация на ефективни решения.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ